Bania (Beskid Żywiecki)
Turistické cíle • Příroda • Vrchol
Bania též Przegibek (slovensky Priehybok) - horský vrchol (1124 m n. m.) v Živeckých Beskydech (Beskid Zywiecki), na slovensku se pohoří nazývá Kysucké Beskydy. Nachází se zde ve skupině Veľká Rači (pasmo Wielkiej Raczy). Najdeme jej hlavním hřebeni pohoří, mezi vrcholy Majów (Majov grúń – 1135 m) na východě a vrcholem Kikula (1119 m) na jihozápadě, od kterého je odděluje sedlo Przełęcz pod Banią. Tímto hřebenem probíhá polsko-slovenská hranice i hlavní evropské rozvodí. Vrchol je zároveň i uzlem hřebenů. K severu z něj vybíhá, přes sedlo Przełecz Przegibek (1000 m), vedlejší hřeben s vrcholy Bendoszka Wielka (1144 m), Mała a Wielka Praszywka (980.4 m a 1043,9 m). Vody z vrcholu ta zbíhají do tří údolí. Odvodňují je: na západ potok Ciapków, na severovýchod Majów Potok a na jih (Slovensko) Brhlov potok. Vrchol je celý porostlý lesem. Horou prochází dvě turistické stezky. Červená prochází poblíž vrcholku a východně od něj se připojuje k statní hranici. Modrá prochází poněkud níže a traverzuje jižními úbočími lesem na polské straně okolo nadmořské výšky 1000 metrů. Její linie je „pomníkem“ doby, kdy turistické trasy nemohly vést podél statní hranice. V sedle Przełęcz pod Banią byl v minulosti turistický hraniční přechod, umožňující přístup ze Slovenska do sedla Przełecz Przegibek kde je křižovatka turistických tras i turistická chata Schronisko PTTK na Przełęczy Przegibek.
V lidovém nářečí obyvatel Karpat označuje slovo „bania“ rudný důl, tento název je odvozen od maďarského nazvu „banyá“. V Tatrách například najdeme mnoho místních názvu pocházejících od tohoto slova. Proto je možné, i když stopy to dokládající dosud nebyly nalezeny, že zde také byly v minulosti doly a odtud právě pochází název vrcholu.
Turistická trasa v blízkosti vrcholu:
- červená dálková trasa (Główny Szlak Beskidzki) - Wielka Racza - Przełęcz pod Banią - Przełecz Przegibek – Bania - Majcherowa – Przełęcz Halna.
K vrcholu lze pak dojít ze sedla Przełęcz pod Banią, průsekem a chodníkem kolem statní hranice (bývalá slovenská modrá trasa). Rovněž od východu lze na horu takto vystoupat.