Loading...
Někdejší hřbitovní kostel sv. Mikuláše v Běleči na Kladensku je půvabnou gotickou stavbou z I. poloviny 14. století. V roce 1717 jej doplnila solitérně stojící dřevěná zvonice a na počátku 20. století – přesněji v letech 1903 až 1904 - prošel tento jednolodní svatostánek kompletní rekonstrukcí podle projektu arch. Eduarda Sochora. Hřbitov s ohradní zdí, který kostel obklopuje, sloužil až do roku 1927. Novodobá historie však této památce příliš nepřeje. Kostel byl totiž několikrát navštíven zloději i vandaly, takže jeho téměř veškerý mobiliář byl buď ukraden (např. oltářní obraz svatého Mikuláše od Petra Brandla), nebo zničen. Přesto je tento kostel i dnes považován za architektonicky cennou stavbu s polygonálně ukončeným presbytářem.
Svatomikulášský kostel se nachází na malém podsklepeném návrší v centru obce, je orientovaný a – bohužel – nepřístupný. Dřevěná zvonice, kterou nechal postavit kníže Jan Josef Valdštejn, se tyčí před západním průčelím kostela, za ohradní zdí s jižní branou. Na bývalém hřbitově najdeme i dnes přibližně dvě desítky náhrobků pocházejících z přelomu 19. a 20. století.
Kostel je postaven z lomového zdiva a jeho loď má střechu sedlovou, zatímco presbytář střechu valbovou. Na západním zakončení hřebenu střechy se nachází kamenný kříž. Do kostela vedou celkem tři vstupní portály (dva do lodi a jeden do sakristie). Nad hlavním portálem můžeme vidět malé kulaté okno. Kostel je osvětlen gotickými okny ve tvaru lomeného oblouku, které zdobí kružby.
Nejstarší částí kostela je presbytář (půdorys 7,2 x 4,4 m s křížovou klenbou. Na zdech presbytáře jsou prý ještě stále slabě viditelné nástěnné malby. Loď (12,9 x 7,2 m) od presbytáře odděluje hrotitý triumfální oblouk, který je ozdoben nástěnnými malbami (český znak, erb Přemyslovců, hrozny vína, kříž). Loď má dřevěný trámový strop a stěny členěné pilastry. V západní části kostela je umístěna kruchta na dvou dřevěných sloupech. Na ní se nachází fragment varhanní skříně z roku 1872. Oltář sv. Mikuláše vznikl okolo roku 1700. Zachráněné zbytky mobiliáře byly přemístěny do kostela v Kladně – Rozdělově.
Dřevěná zvonice vzpěradlového typu s odkrytým zvonovým patrem je umístěná na podezdívce a kryje ji valbová střecha. Do zvonice se dá vejít pouze vstupním portálem z areálu kostela. Původně byly ve zvonici zavěšeny dva zvony, dnes je ale už prázdná. Jeden ze zvonů byl totiž během války rekvírován, druhý v roce 1996 ukraden.
Pod kostelem se nachází rozlehlé sklepení a nefunkční studna. Celé sklepení je zaklenuto neobvyklou cihelnou klenbou. Sklepní prostory prý patřily Fürstenberkům, kteří je využívali jako sklady ovoce a zeleniny.
Do interiéru kostela, který byl mezi naše chráněné kulturní památky zařazen hned v květnu roku 1958. se dá v současné době vstoupit jen při mši v předvečer svátku sv. Mikuláše nebo při akcích typu Noc kostelů.