Berlín - Alexanderplatz
Alexanderplatz - berlínské náměstí, které je známo jako centrum bývalého Východního Berlína bylo pojmenováno dle ruského cara Alexandra I, původně sloužilo jako dobytčí trh, později jako místo pro přehlídky a výstavy. Význam náměstí vzrostl v roce 1882, kdy zde byla umístěna železniční stanice.
V současnosti náměstí dominuje známá televizní věž z doby NDR. Stavba z roku 1969 je s výškou 365 metrů nejvyšší stavbou v Berlíně. Z roku 1969 pochází i známé Hodiny světa, které ukazují čas z několika světových metropolí. Většina staveb na náměstí pochází z období po 2. sv. válce. Dvacátá léta 20. století zastupují stavby od architekta Petera Behrense, tedy Alexanderhaus a Berolinahaus.
Jednou z mála berlínských památek, která pochází z raného středověku a jež byla dochována do dnešních dnů je Marienkirche, volně přeloženo Kostel Sv. Panny Marie. Historie kostela, který se nalézá v západní části Alexandrova náměstí, sahá již do období kolem roku 1250 a je druhým nejstarším kostelem v Berlíně. V následných staletích byl kostel několikrát přestavován. Do současné podoby byl kostel upraven v průběhu rekonstrukčních prací z období po ukončení 2. sv. války.
V těsném sousedství kostela se nalézá známá Neptunova kašna z roku 1886, na současné místo však přesunuta až v roce 1969. Centrální plastiku Neptuna obklopují čtyři ženské postavy, které představují největší německé řeky, tj. Labe, Odru, Vislu a Rýn.
Nedaleko Marienkirche a Neptunovy kašny se nalézá Červená Radnice - Rotes Rathaus. Označení červená nemá žádnou souvislost s komunismem, radnice byla postavena v letech 1861 - 69 z červeného zdiva ve stylu italské renesance. Tak jako jiné památky byla i Červená radnice během 2. sv. války výrazně poničena, zrekonstruována byla v průběhu padesátých let.
Příznivci poznávacích jízd můžou na západní straně náměstí nastoupit do otevřeného vyhlídkového autobusu. Stanoviště mají právě zde.