Bílovice nad Svitavou - studánka Leoše Janáčka
Tato hojně navštěvovaná studánka byla vybudována tehdejší Vysokou školou zemědělskou v Brně podle návrhu Ing. Ivana Otruby a slavnostně předána veřejnosti 8. října 1978. Bronzové desky umístěné na kamenné zdi jsou dílem brněnského výtvarníka Josefa Kaduly.
Na hlavní bronzové desce je výrok revírníka z opery Leoše Janáčka Příhody Lišky Bystroušky: Jak je les divukrásný a doplňující nápis Liška Bystrouška monolog revírníka. Pod výrokem je skladatelův autogram.
Děj opery se odehrává ve zdejších bílovických lesích. Jako námět skladateli posloužila kniha brněnského spisovatele Rudolfa Těsnohlídka – Příhody Lišky Bystroušky.
Studánka poskytuje dodnes celoročně kvalitní vodu. Kolem prochází zeleně značená turistická cesta z Bílovic nad Svitavou směrem k Liduščinu památníku, Resslově hájence a dále pokračuje na kopec Hády.
Turistická mapa KČT 1:50 000 č.86 Okolí Brna-Moravský kras/E1
Na okraji městečka Bílovice nad Svitavou se nachází Janáčkova studánka. Nachází se na zelené turistické značce 100 metrů napravo od hájovny Lišky Bystroušky. Tato cesta je velice oblíbeným místem turistů, kteří z Bílovic putují přes hrad Obřany na okraj Brna do městské části stejného jména.
Studánka byla vybudována tehdejší Vysokou školou zemědělskou v Brně podle návrhu Ing. Ivana Otruby a byla slavnostně předána veřejnosti 8. 10. 1978. Bronzové desky jsou dílem brněnského výtvarníka Josefa Kaduly. Na studánce je notový úryvek z této opery. Na hlavní bronzové desce je výrok revírníka z opery: JAK JE LES DIVUKRÁSNÝ a doplňující nápis LIŠKA BYSTROUŠKA MONOLOG REVÍRNÍKA. Pod výrokem je Janáčkův autogram.
Studánka poskytovala vždy kvalitní vodu, ale při rozborech na podzim 2012 nevyhověla MH pro Clostridium perfringens a počtu kolonií kultivovaných při 36 °C, všem ostatním stanovovaným mikrobiologickým ukazatelům vyhověla. Jarní rozbor nově prokázal přítomnost koliformních bakterií.
Leoš Janáček, český hudební skladatel, žil v letech 1854 – 1928. U nás i v zahraničí je ceněn především pro nezvyklou melodiku, vycházející z lidové hudby moravských regionů. Je mimo jiné autorem opery Příhody Lišky Bystroušky, jejíž děj se odehrává v bílovických lesích, jako námět posloužila kniha Rudolfa Těsnohlídka – Příhody Lišky Bystroušky.
http://www.bilovice-nad-svitavou.cz/studanka-leose-janacka/g-1400