Blanský les na kole – Kleť a jihočeské vesnice
Blanský les na kole – Kleť a jihočeské vesnice (07/2021)
Blanský les je geomorfologický celek v Prachatické hornatině, většina jeho území spadá do okresu Český Krumlov. V roce 1989 zde byla vyhlášena Chráněná krajinná oblast CHKO Blanský les pro ochranu tohoto pozoruhodně zachovalého krajinného celku v Šumavském podhůří s četnými cennými lokalitami a zachovalými lesními společenstvy na vápencovém a hadcovém podkladě. Nejvyšším vrcholem Blanského lesa je známá Kleť (1 087 m n.m.), zdaleka viditelná hora s plochým vrcholem a typickým vysílačem. Kromě přírodních krás je Blanský les bohatý na historické památky a lidovou architekturu.
Vzhledem k velkému počtu lesních asfaltových cest na Kleti a četných zajímavých vesniček v podhůří Blanského lesa jsme se rozhodli pro poznávání oblasti ze sedla bicyklu. Vyjížděli jsme z ubytování v Chlumu u Křemže.
První vyjížďka vedla samozřejmě na Kleť. Bylo krásné počasí s dobrou viditelností, ale bohužel na kole nevozíme zrcadlovku a fotíme pouze na mobil. S těmito fotkami samozřejmě nejsem spokojená, ale zatím jsme to jinak nevymysleli.
Kleť je zalesněná hora, na jejímž vrcholu se nachází několik staveb. Především je to historická kamenná rozhledna Josefova věž z roku 1825, nejstarší rozhledna v Čechách, kterou nechal postavit kníže Josef Schwarzenberg. I přes svoji výšku pouhých 18 m, která jen nepatrně převyšuje okolní stromy, je z rozhledny opravdu pěkný výhled, který přeruší jen nedaleký červenobílý televizní vysílač vysoký 175 m a dvě ocelové konstrukce mobilních operátorů.
Na rozhlednu navazuje Tereziina chata z roku 1925, kde je možné se ubytovat a občerstvit. Nedaleko se v lese nachází Observatoř Kleť, nejvýše položená observatoř v ČR. Na vrchol Kleti vede z Krasetína postarší sedačková lanovka. Dolů se dá sjet na koloběžce, které půjčují u rozhledny.
Na kole to bylo z Chlumu na vrchol Kleti cca 9 km s převýšením 570 m. Jízda byla velmi příjemná ve stínu krásného lesa a nepotkali jsme téměř živáčka. Na vrcholu už bylo díky lanovce lidí hodně. Vstup na rozhlednu se platí v automatu, možné je platit také kartou, a vchází se přes turniket hlídaný kamerou. Rozhledna je otevřena celoročně do 17 hod., vstupné bylo 50 Kč. Více informací zde: http://www.klet.com/
Z Kleti jsme sjížděli opačným směrem k Českému Krumlovu přes rozcestí U modrého obrazu. Dále jsme se vraceli přes Zlatou Korunu a zříceninu hradu Dívčí kámen zpět do ubytování. Mapa trasy: https://mapy.cz/turisticka
Další den jsme vyjeli z Chlumu na opačnou stranu. Od kostelíku sv. Voršily nad Kremží a i dále po trase je pěkný výhled na Kleť, má odtud ten svůj charakteristický tvar. Les mezi vrchy Kluk a Haberský vrch je plný borůvek a lesních jahod. Přijíždíme ke zřícenině kostela sv. Víta. Poutní kostel byl postaven u „zázračného léčivého" pramene v letech 1644 až 1647. Zachovány zůstaly pouze zbytky jižní části lodi - vysoká kamenná zeď se třemi gotickými okny.
Přes Habří, Kvítkovice, Čakovec a Jankov přijíždíme do první, a zároveň nejvýznamnější vesnické památkové rezervace na naší trase. Holašovice jsou navíc zapsány na seznam památek UNESCO.
Typická jihočeská vesnička Holašovice představuje unikátní dochovaný soubor hospodářských usedlostí, které byly v průběhu 19. století upraveny do specifické podoby tzv. selského baroka. Unikátní je dosud neporušené půdorysné řešení vesnice. Většina stavení je trvale obydlená a vesnice není mrtvým skanzenem. Také tu dobře pojíme v místní hospodě.
Další menší vesnické památkové rezervace následují – Lipanovice, Záboří, Dobčice. V Horních Chrášťanech jsme se zastavili v pivovaru, ve kterém je pro posezení velmi pěkně upraven celý areál. Pokračujeme do Vodice, Třešňového Újezdce, a přes Smědeček a Smědeč přijíždíme k nedostavěnému klášteru pavlánů s kostelem sv. Ondřeje. Klášter měl sloužit poustevnickému řádu sv. Františka z Pauly ale nebyl nikdy dokončen.
Dochovalo se mohutné torzo kostela svatého Ondřeje s vysokými gotickými okny. Přes Brloh a Rojšín dojíždíme zpět do Chlumu. Mapa trasy: https://mapy.cz/turisticka
Další den jsme navštívili ještě Chvalšiny a samozřejmostí byla pěší prohlídka Českého Krumlova, který byl v této divné době téměř bez turistů.
Krajina Blanského lesa nás okouzlila svou krásnou přírodou, klidem a souzněním přírodního prostředí s činností člověka. Místní listnaté lesy musí být především v jarním a podzimním období nádherné. Vesnické památkové rezervace uchvátí svou malebností.
Mapa navštívených míst: Blanský les - navštívená místa
Mapa Blanský les na mapy.cz: Blanský les (mapy.cz/turisticka)
Text: Alexandra Prejdová
Fotografie: Jan Prejda