Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Hrad
Hrad Bran se stal předlohou Drákulova hradu v románu Brama Stokera, ačkoli s "pravým" Drákulou neměl téměř nic společného. Vlad Tepes, předobraz nejslavnějšího upíra v dějinách, tudy možná někdy projížděl, ale rozhodně nebydlel. Jeho sídlo bylo v blízkém Poienari a do dnešních dnů se z něj zachovaly jen Trosky.
Ve 13. století zde Řád německých rytířů vystavěl jednoduchou dřevěnou pevnost k obraně údolí, kudy procházela důležitá obchodní stezka z Valašska do Transylvánie a dále do střední a západní Evropy. Záhy však byla zničena Mongoly a až v roce 1377 bylo brašovským obyvatelům povoleno vystavět na vlastní náklady pevnost, později pojmenovanou Bran. Ta brzy získala na významu jako strategické místo k odrážení výbojů Osmanské říše a byla hojně využívána Uherskými králi.
Od roku 1920 zde sídlila rumunská královská rodina a byly také provedeny rozsáhlé úpravy. Po komunistickém převratu v roce 1948 byli rumunští Habsburkové donuceni odejít do exilu a hrad byl zestátněn. V roce 2006 byl po dlouhých tahanicích v restituci navrácen Dominikovi Habsburskému, který ho nabídl k odkoupení Rumunskému státu. Ten však nabídku nepřijal a tak zde bylo o tři roky později otevřeno muzeum. V hradní věži si dokonce můžete pronajmout luxusní apatrmá.
Otevřeno je v pondělí od 12 do 18 a ostatní dny od 9 do 18. Vstupné je na rumunské poměry přemrštěných 35 Lei a z prohlídky budete pravděpodobně spíše zklamáni. V Rumunsku bohužel ještě neobjevili náš hezký zvyk pouštět návštěvníky do hradu po skupinkách. Bran je neustále v obležení turistů, takže se prostě a jednoduše pod hradem zařadíte do fronty, cestou zaplatíte vstupné a fronta vás pronese hradem až k východu. O atmosféře se nedá mluvit, pokud nevyhledáváte amosféru davu a 35 Lei se dá utratit daleko přínosněji, protože v okolí Brašova je kulturního vyžití a památek nad hlavu.