Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Náměstí
Brandýs nad Orlicí jsme navštívili během jednodenního zimního výletu a ve městě jsme poznali spoustu památek a zajímavostí. Při procházce tímto malým východočeským městečkem jsme zavítali také na Komenského náměstí, které tvoří historický střed Brandýsa nad Orlicí.
Na náměstí jsme došli pěšky po prohlídce zříceniny hradu a Nového zámku. Jako první jsme si prohlédli krásnou budovu radnice, ve které se nachází Pamětní síň Jana Amose Komenského. I když jsme zde byli v sobotu, bylo zavřeno a vůbec celé městečko na nás působilo ospale a jakoby na něj všichni zapomněli. Dovnitř jsme se tedy nedostali a neviděli jsme tedy expozici o životě a díle J. A. Komenského, které vzniklo v Brandýse nad Orlicí při jeho pobytu ve městě v letech 1622 až 1625. Napsal tady několik spisů, zejména slavný Labyrint světa a ráj srdce. Dozvěděli jsme se, že pamětní síň zde byla otevřena roku 1957. Samotná radnice byla postavena v secesním slohu roku 1901 a nahradila starší stavbu z roku 1776. Všimli jsme si, že uprostřed budovy vystupuje rizalit, do něhož byl umístěn vchod do radnice. U dveří jsme pak viděli dva sloupy po stranách a nad vchodem malý balkonek, jenž zřejmě kdysi sloužil k projevům politiků. Na balkonek se vcházelo dveřmi z radnice, které byly také po stranách ozdobeny sloupy, jenž byly nad vchodem zakončeny do oblouku. Nad balkonem jsme spatřili nápis radnice a celý rizalit byl zakončen secesním štítem. Na střeše jsme si všimli věžičky se zvonem a otočnou korouhví.
Od radnice jsme šli do středu náměstí, kde stál dřevěný altánek. Pokračovali jsme v chůzi na druhou stranu, kde se tyčil zajímavý Mariánský sloup se sochou Panny Marie z roku 1798.
Když jsme si jej prohlédli, upoutala nás pamětní deska na jednom z domů v rohu náměstí. Nápis na ní hlásal, že zde stával starý zámek, v němž se narodil Karel Starší ze Žerotína 14.září 1564. Na desce byl zároveň datum jejího vzniku, a to 22.srpna 1897. Zjistili jsme, že starý zámek si nechal v letech 1553 - 1558 v podhradí hradu Brandýs nad Orlicí postavit Bohuš Kostka z Postupic. Nepřekvapilo nás, že tak učinil kvůli pohodlnějšímu bydlení. Panství odkoupila roku 1558 vdova Libuše z Lomnice, která jej roku 1559 odkázala svému synovi Janovi staršímu ze Žerotína. Jak jsme si již přečetli, tomu se zde dne 14. září 1564 narodil syn a pozdější významný moravský šlechtic období renesance, Karel starší ze Žerotína. Zaujalo nás, že v roce 1624 zde Karel starší hostil Jana Amose Komenského, jenž tu napsal díla Labyrint světa a ráj srdce a Hlubina bezpečnosti. V roce 1636 Karel zemřel a význam zámku upadl, takže jej roku 1644 získala Marie Zárubová z Hustířan a roku 1652 Jan Fridrich z Trautmannsdorfu. Dějiny o dalším osudu zámku mlčí, ale přečetli jsme si alespoň jak vypadal. Starý zámek byl rozsáhlá renesanční stavba se sedmnácti pokoji, čtyřmi komorami a náležely k němu konírny a zahrada s letohrádkem, rozprostírající se směrem k řece Orlici.
Dnes jsme na místě zámku našli měšťanské domy, které jsme si také prohlédli. Na jednom z nich jsme našli další pamětní desku. Ta nám oznamovala, že zde žil v letech 1894 - 1920 Hanuš Wihan, který byl významným českým violoncellistou a hudebním pedagogem.
Pak jsme se přesunuli zpět na druhou stranu náměstí k radnici a krátce jsme si prohlédli zajímavé dílo s názvem Den co den z roku 2003. Zjistili jsme, že autorem plastiky je Lukáš Rittsteim, který ji věnoval městu.
To bylo vše, co jsme na náměstí v Brandýse nad Orlicí zajímavého našli. Následně jsme okolo našeho zaparkovaného auto prošli pod železničním mostem, prohlédli si zezadu Nový zámek a vydali se do přírody směrem ke koupališti, kde jsme našli několik dalších zajímavostí. O nich se pochopitelně více dozvíte v mých dalších článcích.
http://www.castles.cz/brandys-nad-orlici-stary-zamek/
http://www.mesto-brandys.cz/pametni-sin-j-a-komenskeho/d-1057