Bránský rybník
Bránský rybník patří k nejstarším rybníkům Žďárska. Leží v místech, kde si mniši, kteří přišli v únoru 1252 z Nepomuku do Žďáru, vybudovali provizorní dřevěný klášter s malou kaplí. Poté, co byla v roce 1263 dokončena stavba kamenného chrámu, se mniši přestěhovali z dřevěného provizória do kamenného kláštera. Jejich dosavadní sídlo bylo strženo a na jeho místě byl založen rybník. Jelikož se tento nový rybník nacházel před branami kláštera, dostal název Bránský.
Ve starých letopisech se uvádí i různá další názvy tohoto rybníka, například U klášterních vrat, Před branou, Předbránský, v katastrální mapě rybníků panství na panství žďárském z roku 1810, by švabachem napsaný název Tchorteich. V současnosti má celkovou rozlohu 6,3 ha a je schopen akumulovat až 79 000 m3 vody. Napájen je řekou Sázavou a Stržským potokem, které jím protékají. V období po založení se Bránský rybník zarybňoval přirozenou cestou, jeho obsádku tvořily původní druhy ryb povodí Sázavy. Patřil k nim především pstruh obecný, jelec tloušť a proudník, hrouzek, mřenka, okoun, plotice úhoř a štika. Pozdější rybářské hospodaření s sebou přineslo další druhy ryb. V současné době se v rybníce vyskytují např. kapr obecný, plotice obecná, amur bílý, lín obecný, štika, candát, okoun, úhoř, sumec, pstruh, a řada dalších.
Kromě rybářských a krajinářských účelů se dnes využívá Bránský rybník především k odběru technologické vody pro podnik Žďas. Dále může nadlepšovat minimální průtoky v řece Sázavě, při povodňových průtocích pak může navíc zadržet až 18 000 m3 vody. Slouží také jako zásobník požární vody pro oblast objektů v katastru Zámku Žďár.
Po dlouhé hrázi se dvěma přepady prochází červeně značená turistická trasa vedoucí od náměstí z centra města k zámku a dále k Pilské nádrži. Na okraji rybníka je umístěna informační tabule a stylový dřevěný přístřešek s posezením.
Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.48 Žďárské vrchy/C2, GOL 1:25 000 Žďárské vrchy