Bratislava – Františkánské náměstí (Františkánske námestie)
Františkánské náměstí je jedním ze tří staroměstských náměstí nacházejících se v těsné blízkosti bratislavské Staré radnice. Náměstí vzniklo ve 13. století a původně se jednalo o tržiště. Františkánské náměstí přímo sousedí s Hlavním náměstím a až do apríla (myšleno přímo 1. dubna) roku 1991 neslo jméno plukovníka J. D. Dibrova, což byl sovětský partyzánský velitel, který během SNP působil na západním Slovensku. Svůj současný název získalo toto dlouhé úzké náměstí díky františkánskemu klášteru, který se zde nachází.
Jak již bylo uvedeno výše, ve středověku se jednalo o významné bratislavské tržiště. Původně se zde prodával chléb, později ryby.
Kromě již zmíněného františkánského klášterního komplexu, postaveného na konci 13. století, zde najdeme např. také kamennou fontánu se sochou nymfy Františky a s erby města a císaře Rudolfa II. z roku 1804 (samotná kašna je však protipožární nádrží z roku 1592) nebo několik historických paláců a domů v čele s muzejním palácem Mirbachovým, který je jednou z nejvýznamnějších barokně - rokokových staveb někdejšího Prešpurku. Z významných památek pak musíme ještě zmínit minimálně kostel Nejsvětějšího Spasitele z I. poloviny 17. století a před ním se nacházející barokní mariánský sloup.