Loading...
Neobarokní Ganymédova fontána je velice zajímavou bratislavskou památkou, nacházející se před průčelím historické budovy Slovenského národního divadla. Pamětihodností, kterou provázejí nejrůznější tajemství a legendy. A přitom tato půvabná fontána spatřila světlo světa „až“ na konci 19. století, přesněji v roce 1888. Umělecky velmi hodnotná fontána na Hviezdoslavově náměstí je tak o dva roky mladší než zmíněná divadelní budova.
Hned na úvod bychom si ještě měli prozradit, že fontána je dílem bratislavského sochaře Viktora Tilgnera a že jejím objednatelem tehdy byla První bratislavská spořitelna (což zní našemu uchu jistě srozumitelněji než správný název Első Pozsonyi Takarékpénztár), která následně fontánu darovala městu. Již při samotné realizaci díla podřídil autor svou práci tomu, aby fontána vhodně doplnila a zvýraznila monumentální budovu divadla. Tématem, které fontána zobrazuje, je antická báje o Ganymédovi, což byl malý syn krále Tróa, kterého unesl na Olymp sám Zeus, proměněný tentokrát do podoby orla. Ganymédes pak sloužil olympským bohům jako číšník, který jim naléval nektar nesmrtelnosti a večné mladosti. Usmívající se chlapeček, který sedí na orlovi s rozprostřenými křídly, také tvoří vrchol fontány.
Fontána zřejmě architektonickou podobou vychází z fontán v Tivoli, ale ctí i domácí tradici a místní legendy. Příkladem mohou být např. postavy dětí, které ve svých rukou drží čtyři druhy nejhojnějších dunajských ryb (kapr, candát, štika a sumec), a nechybí ani tři dvojice vodních zvířat typických pro dunajskou oblast, tedy vodní želvy, žáby a raci.
Figurální části zřejmě nejznámější a nejkrásnější fontány hlavního města Slovenska z bronzu odlila - podle Tilgnerova modelu – známá budapešťská firma A.M. Beschornera. Ganymédova fontána je považována za první bratislavskou fontánu, která neměla funkci veřejného zdroje pitné vody, ale plnila pouze okrasnou funkci. Její zajímavostí je také fakt, že bez jakéhokoliv poškození přečkala i obě světové války.
Závěrečná poznámka: Fontána má prý také připomínat místní legendu o obrovském černém orlovi, který zachránil statečné bratislavské rybáře před tatarskými vojsky.