Bratislava – kašna sv. Jiří (fontána Svätého Juraja s drakom)
Jednu z nejzajímavějších sochařských prací, nacházejících se v bratislavském Starém městě, najdeme na nádvoří Primaciálního paláce. Jedná se o pozdně renesanční fontánu, znázorňující boj svatého Jiří s trojhlavým drakem, přičemž dračí hlavy, zrekonstruované bratislavským sochařem Alojzem Rigelem, v tomto případě fungují jako chrliče. Uvádí se ovšem, že toto sousoší ve skutečnosti představuje ostřihomského arcibiskupa Georga Lippaye, který zde symbolizuje úsilí katolické církve vyhnat z města reformaci. Tato pískovcová fontána pochází z poloviny 17. století a tvoří ji popsané sousoší osazené v osmihranné nádrži.
Autorem návrhu podoby kašny sv. Jiří je arcibiskupův synovec Juraj Lippay mladší, samotnou fontánu poté vytesal neznámý kameník. Původně fontána stála – spolu s dalšími uměleckými díly - v zahradě Letního arcibiskupského paláce (dnes Úřad vlády SR) a na palácové nádvoří byla přemístěna teprve v roce 1930, tedy rok poté, co ji tehdejší majitel, bratislavský měšťan Rudolf Wahl, daroval městu. Městská rada totiž rozhodla, že socha bude osazena do nově vytvořené fontány. Dnes už bývá občas označována také jako památka raně barokní.
V roce 2016 byla fontána, která je současně považována za nejstarší dochovanou jezdeckou sochu v Bratislavě, kvůli špatnému technickému stavu kompletně zrekonstruována.
K fontáně se váže krásná legenda. Podle ní se na svatojiřskou noc kamenný jezdec otočí kolem své osy, sesedne z koně, udeří kopím na všechny čtyři světové strany a ukloní se obyvatelům města. Potom jezdec znovu nasedne na svého koně. Během „celého představení“ přitom nádvoří osvětluje jemné světlo.