Loading...
Jednou z nejzajímavějších a nejkrásnějších bratislavských budov je bezesporu Salvátor. Jedná se o neorenesanční objekt, nacházející se na staroměstské adrese Panská 35. Budovu nechal v roce 1904 postavit lékárník Rudolf Adler, a proto jistě nepřekvapí, že zde od počátku sídlila lékárna U Salvátora, která se sem přestěhovala z domu vedlejšího. Překvapivější však jistě bude informace o tom, že tato lékárna vznikla v podstatě již v průběhu 17. století (původně byla součástí jezuitské koleje), kdy ji založil arcibiskup Georg Lippai. O to smutnější je naopak fakt, že lékárna, vybavená barokním mobiliářem z roku 1727, svou činnost ukončila roku 1996, kdy byla uzavřena. Přežila tedy bez problémů rakousko - uherskou monarchii, První republiku, fašisty hnědé i ty rudé, znárodňující, a vaz jí zlomil až novodobý demokratický kapitalismus. Fasádu domu charakterizuje kamenná socha Krista Spasitele, dílo sochaře Alojze Rigeleho. Na úvod si ještě můžeme prozradit, že dům je již od roku 1963 chráněnou kulturní památkou a že jeho horní část sloužila i po uzavření lékárny jako bytové prostory (celkem 9 bytů).
Dům postavila firma Kittler a Gratzl a je neobvykle vysoký. Má totiž pět podlaží, což je způsobeno poměrně úzkou parcelou, kterou měli jeho stavitelé k dispozici. Samotná lékárna pak sídlila v přízemí, o čemž svědčí nápisy nad okny, vyvedené v němčině, slovenštině a maďarštině. V současné době jsou však tyto prostory nevyužívány a krásný objekt, jehož průčelí v sobě spojuje několik historických slohů, v podstatě chátrá (důvodem jsou – pochopitelně a jak jinak – peníze a majetkové spory). Naděje veřejnosti se tak upínají k myšlence zřídit zde výstavní galerii moderního umění s kavárnou. Potom možná její návštěvníci opět uvidí původní štukový strop a podlahu (víc se toho totiž z období výstavby objektu nedochovalo).
V souvislosti s tímto domem je zajímavá informace, která proběhla slovenskými sdělovacími prostředky již někdy před 5 lety. Podle ní se veškeré majetkové spory měly vyřešit tím, že soukromý spoluvlastník dům opraví, vrátí do něj historický mobiliář (mluvilo se však i o replice) a předá jej magistrátu, za což mu město Bratislava – údajně pro slovenskou metropoli dost nevýhodně - přenechá jiný objekt. Zatím to ale vypadá, že to tak úplně neklaplo …