Loading...
Co se týče množství dosažitelných informací, je sousoší nejznámějšího českého světce se skupinou andělů zřejmě nejlépe utajenou památkou hlavního města našich východních sousedů. Ví se jen to, že barokní sousoší sv. Jana Nepomuckého, nacházející se dnes na druhém nádvoří bratislavského Primaciálního paláce (tedy při Laurinské ulici), vzniklo v roce 1725 a že zde v současné době můžeme vidět pouze jeho kopii. Na tomto místě se však sousoší sv. Johánka z Nepomuku objevilo poprvé teprve roku 1911.
Světcova postava je zde zobrazena v - alespoň pro nás - poměrně netradiční podobě (pětice hvězd kolem hlavy ovšem zůstává) a o skutečný klenot barokního sochařství se jistě nejedná. Díky svému umístění má však sousoší – zejména při nočním osvětlení – svou zvláštní atmosféru a působí zajímavým a přitažlivým dojmem, který zásadně nenarušuje ani "žalářnické oplocení" celé skupiny.
Na závěr se ještě vraťme k historické pouti tohoto sousoší. Původně totiž stávalo na místě, kde se od roku 1911 nachází neogotická fasáda východního křídla bratislavské Staré Radnice. Tehdy tu ještě byla kamenná plná zeď a právě před ni umístili ještě v I. třetině 18. století Nepomukovo sousoší. Za ní se nacházela rozměrná barokní iluzivní freska, zobrazující průčelí patrového paláce s balkonem na sloupech. Prostranství před sousoším pak tvořil pěstěný trávník a okrasné stromy. Celé náměstí se také po umístění sousoší přejmenovalo na Johannisplatz. Později se sousoší mělo přestěhovat do niky budovy, kterou navrhli významní architekti Komor a Jakab, ale vedení města jejich myšlenku nakonec zamítlo. Schválen byl až projekt Hübnerův a sousoší putovalo na své současné „stanoviště“.