Loading...
Bratislavská Stará radnice patří k nejznámnějším i nejzajímavějším historickým památkám hlavního města našich východních sousedů. A nikomu jistě ani nevadí, že se vlastně jedná o několik budov, které ve své podobě nesou hned několik architektonických stylů, včetně gotiky i renesance. Stará radnice tak patří mezi nejstarší budovy v Bratislavě a její nejstarší část – tedy radniční věž, postavená v toskánském stylu - vznikla již v průběhu 13. století. S touto věží je také spojena jedna z bratislavských atrakcí, a to dělová koule ve stěně radniční věže. Tu sem vystřelili Napoleonovi vojáci na počátku 19. století (mezi lety 1805 až 1809).
Radnici, kterou tvoří někdejší Jakubův dům (rychtářský dům sousedící s radniční věží a pocházející z 14. století), Pawerův dům, Ungerův dům a Aponiho (Apponyiho) palác, najdeme v centru města, kde se stala předělem mezi Hlavním náměstím a Primaciálním náměstím. Oficiálně se však uvádí, že první bratislavská radnice vznikla – coby gotická stavba – v 15. století (některé informační prameny ovšem tvrdí, že první písemná zmínka o Staré radnici pochází již z roku 1370). Ta následně prošla mnohými stavebními úpravami a rekonstrukcemi, často vyvolanými přírodními živly. Renesanční úpravy z roku 1599 např. vyvolalo zemětřesení a barokní přestavbu věže v 18. století požár. A aby toho nebylo málo, v roce 1912 bylo ještě dostavěno neorenesanční a neogotické křídlo.
Za zmínku jistě stojí také pestrá směsice funkcí, které radniční budova ve své historii – tedy od 15. do konce 19. století - plnila. Stará radnice totiž svého času rovněž byla věznicí, mincovnou, zbrojnicí, městským archivem i místem, kde se uzavíraly obchody a konaly nejrůznější oslavy a městské slavnosti. V současné době se v budově nachází Muzeum dějin města s velmi zajímavou expozící o histórii Bratislavy. Součástí muzea je také podzemní žalář s mučírnou a replikami mučících nástrojů nebo místnost městského soudu s puvodním nábytkem. Městské muzeum zde své působení zahájilo již v roce 1868 a je otevřeno denně kromě pondělí, a to od 10.00 do 17.00 hod., o víkendech pak od 11.00 do 18.00 hod. Na radničním nádvoří se konají různé festivaly, koncerty a prosincové Vánoční trhy.
Zajímavý je také důvod umístění jedinečného komplexu Staré radnice na tomto místě. Radniční budova měla totiž původně stát uprostřed dnešního Hlavního náměstí. To však bylo příliš malé a menší radnice by prý byla pro důstojnost bratislavských radních nepřijatelná. Díky tomu má i hlavní město Slovenska svou vlastní živou učebnici architektury.