Loading...
Areál Výstaviště se nachází v městské čtvrti Pisárky. Rozkládá na ploše více jak 650.000 m2 a svojí architekturou se řadí mezi nejkrásnější veletržní areály v Evropě. Již více jak sedmdesát let je jedinečným místem pro obchodní a výstavní komunikaci na všech úrovních. V období konání výstav a veletrhů nabízí k pronájmu více než sto tisíc čtverečních metrů kryté plochy v pavilonech nebo devadesát tisíc metrů čtverečních přímo pod širým nebem.
Přípravy výstavby nového veletržního výstaviště v Brně se datují ještě do časů Rakouska-Uherska. Práce na stavbě výstaviště ale byly přerušeny první světovou válkou. Nakonec byl provoz výstaviště zahájen dne 26. května roku 1928 významnou akcí - Výstava soudobé kultury v Československu. Pro tuto akci bylo postavena řada objektů jak výstavních, tak i provozních. Za všechny nutno vzpomenout rozvětvený pavilon A, pavilon G s vyhlídkovou věží, pavilon Brna a pavilon Moravy, které projektovala řada významných tehdejších architektů. V letech 1939-1945 využívala areál německá armáda. Na konci války byl vážně poškozen a uvažovalo se o jeho zrušení. V roce 1947 se však započalo s postupnou rekonstrukcí. První polovina padesátých let byla ve znamení přípravy na pořádání strojírenských výstav. První byla v roce 1955 a po jejím úspěchu došlo k rozsáhlé stavební činnosti, která vyvrcholila v roce 1958 uspořádáním prvního mezinárodního strojírenského veletrhu. Od té doby je veletržní areál trvale v provozu a dnes se zde koná na 40 mezinárodních výstavních akcí ročně. V současné době brněnské výstaviště provozuje akciová společnost BVV Veletrhy Brno.
S veletrhy je spojena i výstavba nových pavilonů, která stále pokračuje. V padesátých letech 20. století to byla řada pavilonů z nichž nejvýznamnějším byl pavilon Z s mohutnou samonosnou ocelovou kupolí o průměru 122 m, který byl v té době technickým unikátem. V nedávné době přibyly pak další nové pavilony a provozní budovy.