Loading...
Turistické cíle • Ostatní • Ostatní
Denisovy sady, dříve zvané Františkovi, jsou prvním veřejně založeným parkem u nás. V letech 1805–1813 nechal místodržitel hrabě Lažanský bastiony a svah pod hradbami parkově upravit, obsazení města napoleonským vojskem však práce ukončilo. Navázal na ně moravský místodržitel Antonín Bedřich Mitrovský, který nechal s podporou zemských stavů v letech 1814 až 1818 svah výrazně upravit.V roce 1815 byla v parku založena Botanická zahrada s 223 druhy dřevin. V témže roce byl postaven ve spodní části parku (dnes oddělené komunikací a tvořící park Studánka) pavilon Fons salutis.
Městské parky, odpočinkové zóny, různá místa, kde se můžete v klidu posadit - to jsou v centru velkých měst poměrně vyhledávané prostory. Nejstarší veřejný park v českých zemích se nachází v Brně, pod Petrovem. Jedná se o Denisovy sady.
Park se táhne mezi ulicí Bašty u brněnského Hlavního nádraží po bývalých hradbách pod Petrovem až k ulici Husova. Zde se nachází nejznámnější stavba celého parku, Františkův obelisk. K parku náleží druhý, menší park Studánka a dvě terasy Kapucínských zahrad.
Historie
Park byl v prostorách dnešních Denisových sadů budován od roku 1803, ale práce na něm byly kvůli válečným událostem zastaveny. Následně byl založen moravskými zemskými stavy v roce 1814 veřejný park, který byl dokončen v roce 1818. Tehdy byl v jejich prostoru vztyčen obelisk na počest císaře Františka I. Po císaři získal park i své první jméno - Františkov.
V roce 1849 se park stává národní památkou a péče o něj je svěřena správě zemských zahrad. Jednalo se o rozsáhlý prostor - vzhledem k tomu, že ještě neexistovala Husova ulice, zahrnoval park i oblast dnešního parku Studánka kolem Pramene zdraví (Fons salutis), která je dnes od Denisových sadů oddělena.
Husova ulice byla postavena na počátku 2. světové války, rozdělila park na dvě nestejné části. V první polovině 60. let zde pak byla vybudována kavárna s vyhlídkou, ta ale v 90. letech zanikla, protože nebyla udržována.
Protože byl v 90. letech park ve značně zanedbaném stavu, bylo rozhodnuto o jeho kompletní rekonstrukci. Ta začala v roce 2000 opravou hudebního pavilonu a byla dokončena v roce 2005. Park byl nově upraven, na jeho spodním konci v ulici Bašty byla vytvořena vodní kaskáda, došlo k zafixování hradeb a k výsadbě nových rostlin.
Turistické informace
Park je volně přístupný z ulic Bašty, Husova a Biskupská, případně průchodem z ulice Petrská. Najdete zde řadu míst, kde se můžete posadit a v klidu odpočívat například před prohlídkou některé z dalších brněnských památek.
Z parku se dostanete poměrně rychle jak na Petrov (ke katedrále sv. Petra a Pavla), tak na Kapucínské náměstí (ke kapucínské kryptě), na Zelný trh k Moravskému zemskému muzeu, případně po Husově pod Špilberk nebo k Moravské galerii.
Nachází se pod brněnskou dominantou - katedrálou sv. Petra a Pavla. Do výstavby věží katedrály vytvářel dominantu zdejší části města. Byl zbudován na památku ukončení napoleonských válek. Má podobu čtyřbokého jehlanu neseného čtveřicí pozlacených lvů a jeho slavnostní odhalení proběhlo 4. října 1818. Autorem je vídeňský dvorní architekt Alois Ludvig Pichl a je zhotoven z vápencových kamenů získáných ze Šumberovy skály na brněnském vrchu Hády. Byl největším objektem vybudovaným na památku ukončení napoleonských válek v celém tehdejším Rakousku.
Okolo něho byl zbudován park, který byl pojenován na počest císaře Františka I. - Františkov. Vcházelo se do něho z několika směrů. Hlavní vstup z Husovy ulice vedl dnes již neexistující branou ve tvaru vítězného oblouku. Postupně zde byla zbudována kavárna, skleníky, zahradní altán a vyhlídková pošina. Z ní bylo možno za příznivých podmínek dohlédnout až k rakouskému pomezí. Nacházela se zde i botanická zahrada, která byla zaměřena na moravskou flóru a její součástí byla i mateční školka odrůd vinné révy.
Později byl park přejmenován na Denisovy sady.