Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Kaunicovy studentské koleje v Brně - Žabovřeskách (někdy se píše také Kounicovy) původně sloužily a v současnosti jsou opět určeny k ubytování studentů jako vysokoškolské koleje. Do povědomí lidí se ale dostaly nejvíce svou historií v době II. světové války.
12. května 1908 daroval český vlastenec JUDr. Václav hrabě Kaunic svůj dům v Brně číslo 617 pro účely ubytování českých studentů a zřídil nadaci pro výstavbu studentských kolejí. Díky odporu brněnských Němců však k jejich výstavbě došlo až po 1. světové válce, kdy již existovalo samostatné Československo. V roce 1922 začala stavba, studenti se do kolejí nastěhovali již 5. listopadu 1923. Stavba byla podle Kaunicova zadání pojata jako polyfunkční s menzou, tělocvičnou, přednáškovým sálem a knihovnou. Slavnostní otevření kolejí proběhlo 24.května 1925. Budovy byly postaveny podle projektu prof. České techniky v Brně Karla H. Kepky.
Dne 17. listopadu 1939 byly Kaunicovy koleje obsazeny gestapem a jednotkou SS-Totenkopf. Pod záminkou ilegální odbojové činnosti bylo 173 studentů odvlečeno do koncentračního tábora Sachsenhausen, zbylí nájemníci se museli vystěhovat. Během války sloužily koleje jako policejní věznice brněnského gestapa, kde se vystřídaly desítky tisíc českých odbojářů, z nichž část byla popravena přímo na nádvoří u tělocvičny. Naprostá většina vězněných byla deportována do koncentračních táborů.
Po válce byly koleje vráceny studentům a roku 1978 byly prohlášeny za národní kulturní památku. Na místě bývalého popraviště byl umístěn bronzový reliéf Vlastenec od Jiřího Marka, v parku vznikl travertinový Památník vítězství nad fašismem (obsahující jména míst bojů a utrpení za druhé světové války). V Pamětní síni Kaunicových kolejí jsou písemnosti a fotodokumenty, které návštěvníkům přiblíží období okupace.
Od 1. ledna 1999 slouží budovy jako studentské koleje Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Celková kapacita kolejí je 468 míst.