Loading...
Nachází se v historickém centru města na rohu Masarykovy ulice a Kapucínského náměstí. Původně v tomto místě stával zájezdní hostinec zbudovaný zde kolem roku 1800 rodinou Schmidtových. Ten byl však v roce 1893 stržen a místo něho zde vyrostl pětipodlažní novobarokní palác podle projektu vídeňského architekta Jakoba Gartnera. Na střeše dominují tři kohouti, které vytvořil brněnský sochař Josef Rösser.
První domovní znamení v Brně se začala objevovat ve 14. století. Nejoblíbenějšími symboly byla zvířata. Každé ze zvířat bylo pak ve středověku spojováno s určitými lidskými vlastnostmi. Orla brali jako vzor spravedlnosti, medvěd byl silný a kohout představoval bdělost a ostražitost. Kohout totiž svým kokrháním vyvolával na oblohu slunce a zaháněl zlé noční duchy. Domovní znamení tak do jisté míry vypovídala i něco o svých majitelích, kteří si je vybrali. Kdy se naši tři kohouti objevili na rohovém domě v Masarykově ulici, a kdo je tam umístil, už dnes nikdo neví. Pro stavbu byl ale symbol tak typický, že jej tam vrátili, i když původní středověká budova byla zbořena a místo ní vystavěn nový palác. Jinak zlatá éra domovních znamení skončila patentem císařovny Marie Terezie z roku 1770. Ta nařídila povinné označování domů číslicemi. A Brno jako moravská metropole přišlo na řadu jako jedno z prvních.
V přízemí objektu byla za éry socialismu vyhlášená Černohorská pivnice. Ta byla slavnostně otevřena v době uvolnění, v březnu 1967. Nad vchodem byl zavěšen štít se znakem Černé Hory na znamení, že pivnice bude zásobována světlým a černým pivem z černohorského pivovaru. Renovovaná pivnice měla dvě místnosti, v nichž bylo celkem 130 míst. Všechno zde bylo nové. Předně stylový dřevěný nábytek, do stěn bylo osazeno čtrnáct průčelí velkých pivních sudů, visel zde obraz s portrétem pověstného plukovníka pandurů barona Trencka, který dodnes odpočívá v nedaleké kapucínské hrobce pod kostelem Nalezení sv. kříže. Na výzdobě pivnice se podíleli architekt Z. Škuta a výtvarník K. Baják a dále pak historik PhDr. B. Popelář. Pěknou vizitkou byl i jídelní lístek. Z něho si host mohli vybrat například pandurský guláš, Trenckův sejr, kapucínskou mísu a řadu dalších. Podnik byl zařazen do relativně přístupné III. cenové skupiny.
Hostinec zanikl nedlouho po revoluci, dnes je zde restaurace rychlého občerstvení McDonald's.