Brno - Zelný trh
Svými rozměry 100 x 75 metrů sice nepatří k největším rynkům u nás, ale zase jim dává na frak svou starobylostí – vždyť ty trhy, kvůli nimž byl vystavěn, se na jeho ploše odbývají už více jak 7 stovek let!
Zelný trh byl Valony a Němci vedle Starého Brna založen jako jedno z tržišť nové poddanské vsi pod hradem Špilberkem a v análech se připomíná již roku 1231. Časem se stal důležitou a neodmyslitelnou součástí středověkého jádra města, které tvořilo několik tržních náměstí, spojených uličkami. Na Zelném trhu byli původně trestáni provinilci a stával zde pranýř a klec pro zločince.
Dnes oživuje spodní plochu rynku kašna Parnas, kteréžto velkolepé barokní dílo vzniklo na konci 17.století dle návrhu J.S.Fishera z Erlachu. Zajímavosti je jedna ze skulptur – socha téměř neznámého sv.Primitiva. Ne, není to patron vandalů ba ani sprejerů... tenhle svatý byl jedním ze sedmi synů sv. Symforosy, kteří patřili ve starém Římě k prvním křesťanům a jelikož odmítli obětovávat pohanským božstvům, byli na příkaz císaře Hadriána popraveni.
Poblíž kašny Parnas se nachází vchod do Labyrintu pod Zelným trhem, který je od roku 2009 zpřístupněn veřejnosti. Trasa podzemím je dlouhá asi 1 km a návštěvník v ní kromě chodeb a asi dvaceti sklepů navštíví také krčmu či alchymickou dílnu. Sklepení vznikala od středověku až do novověku a nejvíce jich zde přibylo v období baroka. Kromě bezpečného úkrytu v časech válek plnily svůj hlavní účel jakožto skladiště potravin a také v nich zrálo v sudech víno a pivo.
Horní část plochy rynku zdobí sloup Nejsvětější Trojice. Sousoší vzniklo roku 1789 a vytvořil jej svýma zlatýma ručkama mistr A.Schweigl.
Poblíž sloupu se nachází shluk původně gotických a renesačních domů, označovaný jako Malý Špalíček. Ve vedlejším bloku domů sídlí divadlo Husa na provázku a oblíbená restaurace. Další divadlo Redutu, bychom našli na protějším východním konci náměstí.
Kromě dalších pohostinných stavení a měšťanských domů s mnoha obchody, a které připomínají spíš paláce, se na Zelném trhu nachází také majestátní Dietrichšteinský palác a areál Biskupského dvora. V nich jsou umístěny bohaté sbírky Moravského zemského muzea.