Loading...

Brumov - památky a zajímavosti obce

Turistické cíle Vesnice

Tenhle Brumov se nachází v půvabné kopcovité krajině Tišnovska, v místech kde pomalu končí Přírodní park Svratecká hornatina a navazuje na něj další neméně půvabný přírodní park nazývaný Halasovým Kunštátskem. Zástavba vesničky se rozprostírá v mělké kotlině okolo horního toku potoka Besénku, který pramení nedaleko odtud za výraznou zalesněnou kulisou vrchu Lískovec (655 m) v nadmořské výši asi 620 metrů. Svahy ostatních kopců obklopující dědinku už nejsou tak příkré a liší se od dramatické kopcovité krajiny obklopující Lomnici anebo Tišnov… tady už zbytek terénu připomíná spíš tu „klasickou“ Vysočinu. Kupodivu není v nejbližším okolí obce ani moc toho lesa. Jeho porosty tvoří jen asi pětinu brumovského katastru a 53 procent zabírá zemědělská půda ve formě polí a rozsáhlejších lánů, zbytek tvoří louky a pastviny.

 

Brumov se nachází 8 km od Lomnice a 15 km od Tišnova, leží v nadmořské výšce 540 m a poprvé je v kronikách zmiňován roku 1390, kdy byl od svého vzniku majetkem pánů z Lomnice.

Dnes tu ve 110 staveních žije okolo 240 obyvatel. Nejdůležitější místním objektem je větší budova Obecního úřadu, jehož interiéry sousedí s kulturním sálem, hasičskou zbrojnicí a hospodou Na Gruntě. Ta venku u Besénku nabízí i posezení v letní zahrádce, čepuje se tu Bernard a prodává zmrzlina.

V sále kulturního domu jsou pořádány plesy, besídky, módní přehlídky i divadelní představení. Naproti víceúčelové budově obecního úřadu stojí obchod s „míšeným“ zbožím.

nad Brumovem
nad Brumovem  •  Foto: Franta

Dále se v Brumově nachází obecní knihovna, hřiště i koupaliště. A také větší rybník sloužící rovněž ke koupání a k pořádání každoroční „neckyády.“ Na sousedním výletišti probíhají taneční zábavy a slaví se zde Dětský den. V Brumově se každoročně pořádá i pouť a to vždy druhou neděli v srpnu.

 

S památkami už to tak slavné není. I když je Brumov malebnou vesničkou s velmi malebným přírodním okolím a vzdálenými lesy plnými hub, milovník starší historie se zde může potěšit pohledem pouze na jednu kapli, několik křížů a velmi skromný pomník padlým v první světové válce.

 

V centru obce stojí na návsi kaple Nanebevzetí Panny Marie. Její stará předchůdkyně z roku 1912 byla kvůli rozšíření silnice zbourána a LP 1923 vystavěna kaple nová. Hned vedle ní ale stojí mramorový kříž od Adolfa Loose z Nedvědice (datován do roku 1893), který je místní nejstarší památkou. Ostatní kříže už jsou dle doby svého vzniku mladší.

 

Další dva mramorové kříže se nacházejí v polích u silnice vedoucí z Brumova do Černolic. První je z roku 1904 a ten blíž obci zde byl zbudován roku 1909. Černý mramorový kříž z roku 1950 zdobí spodní okraj obce.

 

A konečně tu máme i jeden dřevěný kříž, který se vypíná nad nejvyšším bodem silničky z Osik do Brumova z návrší kopce. Stojí tu od roku 1956 a rok před koncem minulého tisíciletí byl opraven a znovu vysvěcen.

 

Na blízkých Vršcích je na rozloze více jak 5.5 hektaru k vidění velmi krásná ukázka vápencového fenoménu. Na podloží tvořeném vápencovými fylity totiž roste řada teplomilných rostlin, které jsou v rámci regionu vyjímečné a také ohrožené. Jedná se o velmi zajímavou lokalitu i z hlediska geologie či estetiky.

 

Zpod zatáčky pod dřevěným křížem se na vesničku a její okolí otvírá snad ten nejhezčí výhled.

 

I já tu rázně pozastavil své kroky, vyvětral pod krytkou uvězněnou čočku fotoaparátu… a ve chvilce oddechu zalovil v paměti.

 

A přitom s údivem zjistil, že tento Brumov vlastně vidím ve svém životě už potřetí. Ale není se čemu divit, to ta vrozená zvědavost. Sám totiž z mnohem většího Brumova pocházím (součást města Brumov-Bylnice) a jeden potomek lomnických pánů, jimž toto sídlo na Vysočině patřilo, prodal hrad v Lomnici, zakoupil naši brumovskou pohraniční pevnost a přebudoval ji na pohodlné a reprezentativní renesanční sídlo. Navíc založil pod hradem rybníky, postavil zde druhý nejstarší pivovar na Moravě (hned po Černé hoře) a postaral se o rozmach toho našeho valašského Brumova.

 

Moje první návštěva stejně pojmenovaného sídla na Vysočině byla vlastně náhodou: jel jsem tehdy krátce po vojně s rodiči autem na několikadenní výlet po krásách Moravského krasu a Vysočiny. Po návštěvě zámku v Lysicích jsme zamířili po silničce přes Bedřichov na hrad Pernštejn a za obcí jsme na rozcestí uviděli ceduli na Brumov. Což nás notně překvapilo, protože tehdy jsme o obci se stejným názvem jako ta naše neměli ani tušení a udělali do ní údolím Bedřichovského potoka krátkou zajížďku. Vzpomínám si, že tehdy jsem její podobou moc nadšen nebyl, ale s uspokojením jsem zaregistroval, že i tihle „Brumovjáci“ mají na návsi hospodu, takže nám ostudu nedělají…

 

do obce
do obce  •  Foto: Franta

Podruhé jsem tento Brumov viděl spolu s kamarádem na pětidenním „čundru“ konaném po Vysočině jeho škodovkou. Tahle cesta byla už byla naplánovaná a našim cílem bylo poznat co nejvíc z bývalého Lomnického panství. Však se také jmenovala „Cesta z Brumova- Bylnice do Brumova.“ Kromě toho jsme se ale zastavili i v Moravském krasu, v Lysicích, navštívili zříceniny Aueršperka, Zubštejna a Pyšolce, Virskou přehradu a na samotný závěr skončili na hradě Svojanov.

 

A ta dnešní třetí návštěva Brumova se odehrává téměř nachlup až po dlouhých dvaceti letech!

 

No a - vždyť jsem tehdy sám sobě slíbil, že se do těchto líbezných končin s městysem Lomnicí, kopcem Sýkořem a dědinkami Osiky a Brumov jednou vrátím!

 

Ještě než jsem začal po silničce sestupovat do Brumova, s lítostí jsem pohlédl na protější siluetu vrchu Lískovec a vlevo na horizont kopce s kótou 638 m, za nímž se jen pár kilometrů odtud nachází přírodní rezervace Hrádky. Na všech těchto lokalitách se dle map.cz pod příkrovem listnatých stromů ukrývají jistě zajímavé skalní útvary, ale na ně zamířím (snad) až někdy příště...

 

 

Poslední aktualizace: 20.6.2021
Brumov - památky a zajímavosti obce na mapě
Autor: Franta
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Brumov - památky a zajímavosti obce

Valašský Brumov
Valašský Brumov
Město
     V překrásné přírodě CHKO Bílé Karpaty leží mezi Českou a Sloven…
0.4km
více »
Osiky - památky a zajímavosti obce
Osiky - památky a zajímavosti obce
Vesnice
Vesnička se rozkládá v závěru boční dolinky s bezejmenným potokem a ten kilometr pod obcí ústí do „hlavního“ hluboce zaříznutého údo…
0.7km
více »
Z Osik přes Sýkoř do Lomnice
Z Osik přes Sýkoř do Lomnice
Trasy
Výlet započneme v malebném městečku Lomnice, kde lze na náměstí z…
0.7km
více »
Cesta na Vysočinu - 3. Z Lysic do Brumova,Osik, Synalova a na Sýkoř - retro 2001
Cesta na Vysočinu - 3. Z Lysic do Brumova,Osik, Synalova a na Sýkoř - retro 2001
Cestopisy
  Ráno se budíme už před 7.hodinou. Vedle nás totiž zastavuje auto, …
0.7km
více »
Ze Sýkoře přes Osiky k Brumovským stěnám
Ze Sýkoře přes Osiky k Brumovským stěnám
Cestopisy
Sedím na balvanu na dohled od nejvyšší skály na vrcholu Sýkoře a dumám, kam povedou další mé kroky. Ono vlastně ani není nad čím, pr…
0.7km
více »
Brumovské stěny
Brumovské stěny
Skalní útvar
V názvu článku není překlep. Tyhle se nenacházejí u města Broumova v…
0.8km
více »
Osiky - kaple sv. Filomény
Osiky - kaple sv. Filomény
Kaple
Nachází se ve střední části obce. Pochází z roku 1852 a má dřevenou Zvonici. U ní stojí dvě památné lípy a mezi nimi kamenný …
0.8km
více »
Žleby
Žleby
Místní část
Nacházejí se v přírodním parku Svratecká hornatina v hlubokém údo…
1.2km
více »
Vyhlídka nad Osikami
Vyhlídka nad Osikami
Vyhlídka
Nenarazíme na ni na značené turistické trase, ale na spojnici vedoucí od…
1.3km
více »
Skála na Malém Sýkoři
Skála na Malém Sýkoři
Skalní útvar
Velmi zajímavou ukázkou „kamení“ patřícího do čeledi bítešských ortorul a…
1.8km
více »
Malý Sýkoř
Malý Sýkoř
Skalní útvar
Nachází se na zalesněném vrcholovém hřebenini, 0,5 km severně od …
1.9km
více »
Horní Židovka - přírodní památka
Horní Židovka - přírodní památka
Přírodní památka
Jde o lokalitu přirozené bučiny s javorem a Javorové dubové bučin…
2km
více »
Přírodní památka Hersica
Přírodní památka Hersica
Přírodní památka
Lokalita na rozhraní Jihomoravského kraje a Vysočiny je známá…
2km
více »
Sýkoř - přírodní památka
Sýkoř - přírodní památka
Přírodní památka
Chráněné území se nachází ve vrcholové části dominantního kopce…
2.2km
více »
Skalnatý vrchol Sýkoře
Skalnatý vrchol Sýkoře
Skalní útvar
U panorámatu podhorských obcí většinou v pozadí nechybí kulisa v podobě…
2.2km
více »
Sýkoř - střecha Tišnovska
Sýkoř - střecha Tišnovska
Kopec
Dominantní zalesněný vrchol s nejvyšším místem 705,4 m, v rozlehl…
2.2km
více »
Sýkoř - televizní a rozhlasový vysílač
Sýkoř - televizní a rozhlasový vysílač
Zajímavost
Nachází se v těsné blízkosti vrcholu kopce. Betonový tubus s pokračující anténou dosahuje celkové výšky 40 m a je viditelný ze všech…
2.2km
více »
Doubravník - Cimrmanova stezka – Lomnice
Doubravník - Cimrmanova stezka – Lomnice
Cestopisy
Minulé projití Tišnovské pivní stezky v nás zanechalo hluboký dojem. Nejen…
2.2km
více »
Obec Bedřichov v okrese Blansko
Obec Bedřichov v okrese Blansko
Vesnice
Vesnice Bedřichov se nachází přibližně mezi Lomnicí, Kunštátem a Lysicemi. V pramenech je poprvé připomínána již koncem 14. století,…
2.6km
více »
Naučná stezka Járy Cimrmana
Naučná stezka Járy Cimrmana
Chodník, naučná stezka
Naučná stezka Járy Cimrmana vede po žluté turistické značce z Lom…
2.8km
více »
zavřít reklamu