Budišov nad Budišovkou-drobné památky
Turistické cíle • Památky a muzea • Drobné památky
Město Budišov nad Budišovkou s 3 233(2005) obyvateli se nachází v Nízkém Jeseníků, 25 km jihozápadně od Opavy asi 6 km jižně od vodní nádrže Kružberk.
Město bylo založeno na území velkého lesa Střelná, patřícího klášteru Hradisko ve 13. stol. jako hornická osada na říčce Budišovce, v jejímž okolí se těžilo olovo, stříbro a břidlice. V r. 1301 je Budišov uveden již jako město patřící olomoucké kapitule, která měla sídlo panství na 3 km vzdáleném hradě Vildštejně. V r. 1314 Dětřich a Jindřich z Vildštejna potvrdili rychtě v Budišově privilegia. Zákupní rychta se v Budišově připomíná v r. 1316. Olomoucká kapitula pak v r. 1323 postoupila Budišovské panství olomouckému biskupství. R. 1389 získalo Budišovské panství od biskupa Mikuláše odúmrť. V letech 1399 a 1642 postihl Budišov velký požár. Za bojů mezi markrabaty Joštem a Prokopem na konci 14. stol. pravděpodobně zanikl hrad Vildštejn i s některými okolními vesnicemi a sídlo panství bylo přemístěno do Budišova, které bylo pravděpodobně chráněno hradbami. V druhé pol. 15. stol. bylo Budišovské panství zastavováno. V r. 1516 udělil král Ludvík Budišovu dva jarmarky a v r. 1526 i týdenní trh. Rozvíjel se obchod i řemesla, která se sdružovala v ceších. Biskup Marek Khuen z Olomouce prodal v r. 1558 městu zákupní rychtu, potvrdil privilegia a přidal v r. 1564 další týdenní trh. Biskup Stanislav II. Pavlovský potvrdil v r. 1581 městu privilegia a město i vesnice na panství osvobodil od robot. V r. 1585 dal také sepsat urbář budišovského panství. Privilegia městu i obcím na panství pak v r. 1612 potvrdil kardinál František z Dietrichštejna a v r. 1613 udělil městu právo pečetit červeným voskem a udělil nový znak.
Za třicetileté války proběhlo v Okolí Budišova několik bitev, město muselo vyplácet výpalné, okolí i město samo bylo velmi zničeno. V druhé pol. 17. stol. došlo k opětovnému rozvoji města, kterému byla v r. 1656 potvrzena biskupem Leopoldem Vilémem privilegia, která byla potvrzována i v dalších letech. V letech 1747-1755 byl na místě starého kostela vybudován děkanský barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie, který dnešní podobu získal při přestavbě v letech 1847-1912. Marie Terezie v r. 1756 dala Budišovu trhy na obilí. Za prusko-rakouských válek v r. 1758 svedl v okolí Budišova několik významných bitev legendární generál Laudon. K budišovskému panství v r. 1848 náleželo město Budišov a vsi Horní a Dolní Guntramovice, Nové a Staré Oldřůvky a Šumvald. V r. 1834 bylo v Budišově 349 domů a 2669 obyvatel. Městu bránilo v dalším rozvoji to,že se dostalo mimo hlavní dopravní komunikace a tak na žádost města povolila vídeňská vláda v r. 1872 výstavbu tabákové továrny. Postupně bylo vybudováno několik textilních podniků, továrna na výrobu zemědělských strojů-Bierent a rozvíjely se také čedičové lomy. Dopravní situaci zlepšilo v r. 1891 vybudováním železniční trati ze Suchdolu.
V r. 1900 měl Budišov se samotami 367 domů a 4 034 převážně německých obyvatel. Ve městě byla císařská zimní hospodářská škola, průmyslová pokročilá škola, obecná škola, městská nemocnice, vodní mlýny, pila, 2 pivovary, továrna na tabák, doly na břidlici, textilní podniky, výroba zemědělských strojů, pěstování lnu a chov dobytka, mensální statek, spořitelní záloženský spolek, kontrolní záložna, pošta, telegraf a vlakové nádraží. V r. 1914 koupila budišovský mensální statek od arcibiskupa, olomoucká kapitula. Po II. světové válce byly dvě třetiny obyvatelstva odsunuty a rozvoji města bránilo také zřízení nedalekého vojenského výcvikového prostoru Libavá. Střed města velmi poškodilo částečné zbourání domů na náměstí, přesto zůstala v Budišově řada významných památek. Jedna z nejstarších je socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1725 na kamenném mostě přes Budišovku z r. 1773 pod náměstím. V blízkosti mostu Muzeum břidlice umístěné v barokní budově bývalého vodního mlýna z 18. stol. Vedle kostela Nanebevzetí Panny Marie, které se může pochlubit pozdně gotickou plastikou Madony s dítětem někdy kolem roku 1500 a obraz sv. Barbory z r. 1700, se nachází smírčí kříž z 16. stol. Před kostelem na pokraji parku na Halaškově náměstí, stojí barokní socha Panny Marie z r. 1773 a i na dalších místech ve městě najdete pěkné historické domy, pamětní desky, pomníky a kříže. Bohužel je ve městě minimální možnost se stravováním, které ve výtečné kvalitě najdete ve zdejším autokempu.