Buková alej s vyhlídkou nad Semanínem
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Vyhlídka
Po úbočí Kozlovského hřbetu, pod Planinou, vede v nadmořské výšce 490 metrů krásná Buková alej. Buky zde lemují okraj lesa a cesta mezi nimi patří k nejromantičtějším partiím Semanínské naučné stezky.
Ze Semanína přijdete k Bukové aleji po značení naučné stezky. To se odklání od modré turistické značky kousek za knajpovištěm. Nejprve stezka krátce mírně stoupá, poté už prochází Bukovou alejí přibližně 300 metrů dlouhou.
I když se z aleje naskýtají v některých místech omezené výhledy, doporučuji na jejím konci nepřehlédnout odbočku k vyhlídce, která je o pár metrů níže. Vyhlídku zbudoval ČSOP v rámci Semanínské naučné stezky v roce 2010. Za vyhlídkou Buková alej končí, sejdete k rozcestí U Salaše.
Po přečtení informací na panelu můžete posedět na lavičkách a kochat se výhledem do Třebovsko-svitavské brázdy, která je součásti Českotřebovské vrchoviny. Naproti se táhne Hřebečský hřbet. Na horizontu zleva můžete rozpoznat zalesněné Třebovské stěny s nejvyšším vrchem Palice (612 m. n. m), Třebovické sedlo a bělající se větrné elektrárny nad Anenskou Studánkou. Tato část horizontu má velký vodohospodářský význam, je evropským rozvodím Labe a Dunaje a zároveň historickou hranicí mezi Čechy a Moravou.
Pod horizontem svojí bílou fasádou upoutá pozornost kaple v Opatově. Kousek od ní se rozlévá rybník Hvězda, ze kterého vytéká řeka Třebovka. V těsném sousedství rybníka se nachází obec Třebovice.
Vlevo pod vyhlídkou se rozprostírá obec Semanín, za ním můžete vidět část České Třebové, přesněji závod Korado, železniční depo a přilehlou obec Rybník. Vpravo pod vyhlídkou se zelená bývalá vojenská střelnice Sovětské armády.
Když budete mít štěstí, zahlédnete ve vzduchu kroužit čápa černého.