Loading...
Katedrální pokladnice v německých Cáchách patří k nejzajímavějším sakrálním muzeím v zemi našich západních sousedů, podle některých informačních pramenů se dokonce jedná o jednu z nejdůležitějších světových sbírek církevních pokladů vůbec. Dómské (kapitulní) muzeum se nachází v centru města, v prostorách někdejšího gotického kláštera. A hned na úvod si můžeme prozradit, že k vidění zde jsou mj. díla z období pozdního starověku, z éry byzantské i karolinské a nechybí, pochopitelně, ani ta gotika. Nelze se proto divit, že katedrální pokladnice byla v roce 1978 zapsána spolu se samotnou katedrálou v Aachenu – jako vůbec první německá památka – na prestižní seznam UNESCO.
Za prvotní etapu vzniku této pokladnice můžeme považovat 15. století, kdy se začaly katedrální poklady schovávat ve velké gotické relikviářní skříni, která byla umístěna v sakristii dómské Matyášovy kaple. Textilie byly schraňovány ve speciální místnosti v horním patře kaple. V 19. století byly všechny největší cennosti – tedy včetně Karlova i mariánského relikviáře, zlatého oltáře, Busty Karla Velikého i Lotharova kříže – vsunuty do nové dřevěné schrány, která byla střežena v kapli sv. Karla. Odsud pak v roce 1881 putovala do barokní kaple Uherské a tady zůstala přesně půl století. V roce 1931 vzniká „trezorová místnost“ a náhle se z „obyčejné dřevěné truhly“ stává výstavní prostora o rozloze téměř 90 m2. Tu vystřídaly až tři místnosti, které byly do podoby pokladnice vybudovány v letech 1975 až 1979 a ve kterých byly na ploše 490 m2 vystavovány poklady Dómu v chronologickém pořadí.
V důsledku nečekaně vysokého počtu návštěvníků pokladnice (autora článku by docela zajímalo, který blb v tomto případě ty davy turistů neočekával) musely být v roce 1995 výástavní prostory opět upraveny, a to jak po stránce technické, tak i bezpečnostní. Novou podobu tohoto muzea určili Georg Minkenberg, Herta Lepie a hlavní stavitel Hans-Karl Siebigs. Výstavní plocha je rozšířena na 600 m2 a chronologické uspořádání se mění na tématické. Jednotlivá témata jsou pak zaměřena na historický, náboženský a kulturní význam zdejší katedrály, její vzácnou sbírku liturgických textilií a zdejší královské korunovace a nazývají se Karel Veliký (zde je umístěna např. pozdně gotická relikviářní busta Karla Velikého z pozlaceného stříbra, Evangelium z počátku 9. století, slonovinový olifant z 11. století, byzantská tkanina z 6. až 8. století, ottoniánský Lotharův kříž, pozdně gotický oltář z roku 1520, zlatnická díla Hanse von Reullingena nebo pektorální kříž s relikvií z Kristova kříže), Korunovace (umělecká díla spojená se zdejšími korunovacemi v 10. až 16. století), Liturgie, Mariánský kostel (např. zázračný obraz, gotické mariánské sochy, koruna Markéty z Yorku) a Poutní kostel a jeho relikvie (množství relikviářů nebo oltářní Ukřižování z II. poloviny 15. století).
Celkem můžeme v současné pokladnici vidět více než stovku uměleckých děl a její shlédnutí by neměl žádný z návštěvníků Aachenu opomenout. Vstupné přijde na 5 euro (zlevněné je za 4 €), otevřeno je v pondělí od 10,00 do 14,00 hod., ostatní dny od 10,00 do 17,00 hod. (platí pro leden až březen) nebo od 10,00 do 18,00 hod. (všechny ostatní měsíce). Pokladnice je bezbariérová a fotografování je povoleno (bez blesku, samozřejmě). Součástí tohoto muzea je také obchod, nabízející mj. zajímavé publikace o katedrále, její historii, pokladnici i městě.