Caravaca de la Cruz
V tomto malém španělském městečku se nachází velké množství pamětihodností a díky mnohým legendám, které jsou spojeny s tímto místem, zde zažijete doslova tajemnou atmosféru.
K roku 1232 se váže pověst o zjevení kříže, která praví, že v tomto období byla Caravaca ovládána arabským vůdcem Abu-Zeitem, jenž zajal mimo jiné jednoho křesťanského kněze a přikázal mu předvést svoji profesi. Kněz však pro to, aby mohl uspořádat mši svatou potřeboval kříž. V tu chvíli se v okně zjevili dva andělé a kříž mu donesli. Přítomní Arabové byli tak ovlivněni tímto zázrakem, že u nich došlo k obrácení na křesťanství. Tento Pravý a Svatý Kříž z Caravaky je od té doby obdivován a přichází si ho prohlédnout mnoho poutníků z dalekého okolí. Tradice uctívání kříže byla tak silná, že papež Jan Pavel II. udělil Caravace privilegium slavit pravidelný svatý poutní rok každých sedm let.
V Caravace naleznete velmi zachovalé historické centrum a doslova se budete moci vrátit v čase do minulosti. K místům, která byste neměli minout patří barokní altán Templete, kostel Purísima Concepción a kostel sv. Salvátora. Před strmým výšlapem k hradnímu komplexu, se vydejte i na malebné náměstí s barokní radnicí (Plaza del Ayuntamiento nebo Plaza del Arco), kde vyzkoušejte typické žloutkové bonbóny (Yemas de Caravaca) nebo mandlový alfajor.
Velké slavnosti v Caravace se konající vždy od 1. do 5. května, ke 3. květnu se totiž traduje zjevení Svatého Kříže. Z baziliky do kostela svatého Salvátora se vydává procesí a v altánu Templete se odehrává tzv. “koupání“ Kříže a křtěnou vodou se žehná místní úrodě.
Jedinečnou součástí jsou i Slavnosti koňů s vinnými měchy. Legenda pochází ze 13. století, kdy se křesťanské obyvatelstvo bránilo před obléháním Maury. Maurové otrávili vodu a v důsledku toho mnoho obyvatel onemocnělo. Křesťané se pokusili proniknout z pevnosti ven a přivézt vodu čistou, nalezli ale pouze víno. Víno bylo posvěceno Svatým Křížem a podáno nemocným, kteří se uzdravili. Z vděčnosti byli koně ozdobeni vyšívanými postroji. Podoba dnešních slavností pochází z 19. století, kdy mezi sebou závodily skupiny mladíků s koňmi v tom, komu se dříve podaří vyběhnout k hradní bráně. V současnosti se konají dvě soutěže: o nejrychlejší výběh k hradu a nejkrásnější ručně vyšívaný koňský postroj.
Více informací naleznete na webových stránkách www.murciaturistica.es/en