Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Východně od Prahy nedaleko Kutné Hory založil kolem roku 1260 král Přemysl Otakar II. další královské město - Čáslav. Doslova pár desítek metrů jihozápadně od náměstí Jana Žižky z Trocnova v těsném sousedství evangelického kostela stojí kostel Církve československé husitské (neboli také Husův sbor).
Samostatná Církev československá byla založena 8. ledna 1920 v Praze na Smíchově. Byla to reakce na neochotu katolické církve se reformovat po společenských a státních změnách po právě skončené I. světové válce. Stát oficiálně uznal novou církev 15. září 1920.
S rozvojem celé církve vzrůstala také potřeba stavby nových svatostánků, protože přebírání nepoužívaných katolických a pravoslavných kostelů nestačilo vzrůstajícímu počtu sborů a též představy o prostředí pro obřady byly úplně jiné. Čáslavský Husův sbor byl postaven na pomezí neoklasicismu a konstruktivismu v r. 1925 podle projektu architekta Bohumíra Kozáka (1885 - 1978). Budova byla navržena velmi střídmě s monumentalizujícím hlavním průčelím. V Čáslavi patří k nejlepším moderním stavbám.
Celý kostel je symetrický s přibližně křížovým půdorysem. Střední část obsahuje zvýšený halový prostor modlitebny, boční křídla jsou nižší patrová. Fasády jsou jednoduché, v přízemí s keramickým obkladem a ukončené výraznou korunní římsou. Nad střední částí korunní římsy je umístěn bronzový kalich. Okna mají i dnes původní vitráže.
Kostel je kulturní památkou od 3.5.1958. Spravuje jej čáslavská náboženská obec, která patří pod pardubický vikariát. Vyšší územní jednotkou je v církvi Královéhradecká diecéze. Pravidelné bohoslužby bývají v neděli v 9:00.