Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 44 A1
tvrz (1438)
zámek (1656)
kostel sv. Jakuba (1350)
památné stromy - 2 lípy malolisté (cca 211 a 300 cm v obvodu)
kašna, zvonice (1351)
radnice (1606)
První zmínka o objektu 1316
Jiný název objektu Čekšice, Čektice, Čekčice
Při datu první zmínky a tedy v roce 1316 (některé prameny mylně uvádějí rok 1315) je s predikátem z Čechtic zapisován Jindřich jež založil zdejší vladycký rod. Z něj povstali Vojislav a Slavko roku 1318. V roce 1360 jsou uváděni nezletilí Václav a Heřman, kterým po dobu nezletilosti dělal poručníka Beneš ze Zdislavic. Čechtičtí kolem roku 1370 prodávají ves rytířům Tluksům, kteří zdejší predikát začínají v této době užívat. Dalšími majiteli se roku 1419 stávají Foréřové z Hlavatec, kteří zde později budují tvrz, jejíž valové opevnění můžeme dodnes spatřit za kostelem u malého pahorku, kde stávala. Ve druhé polovině 15. století se majiteli stávají páni z Kralovic a následně formou dědictví a dalších příbuzenských vztahů páni ze Březí, jejichž někteří členové se píšou i ze Smilkova. V jejich držení tvrz pustne a později zaniká beze stop. Poslední zmínky o ní pocházejí z roku 1642. Dalšími majiteli jsou zde zapisováni Střelové z Rokyc, jejichž stopa se vytrácí při stavovském povstání. Po Bílé Hoře se ves dostává do majetku Huga z Halleweilu. Jeho syn Jan zde po roce 1656 staví zámeckou budovu. Kolem roku 1672 se zde začínají majitelé poměrně často střídat a tento stav trvá až do roku 1844, kdy se majiteli stávají Auersperkové, kterým ves i Zámek patřili do pozemkové reformy v roce 1926. Mezi známými rody, které se zde vystřídali od 17. do 19. století byli např. Carreto – Millesimové, Trautsonové a další. Zámek je od té doby účelově využíván státem. Zdejší kostel sv. Jakuba Staršího pochází z období před rokem 1350, kdy je prvně písemně uváděn. V 18. století byl zcela barokně přestavěn a tato přestavba setřela jeho původně ranně gotický ráz. Stejně byla přestavěna i původní gotická zvonice. Z dalších památek obce uveďme jen křížový Kámen u silnice na Křivsoudov, severozápadně od obce u rybníka kapli sv. Vojtěcha, u silnice do Práchňan. 2 smírčí kříže (asi 1 km od sebe), pamětní deska 5 obětem zastřeleným jednotkami SS 8.5.1945, a několik zajímavých staveb s ukázkami lidové tvořivosti. Výjimku tvoří budova radnice, která byla původně vystavěna v roce 1606, ale v 19. století prošla razantní stavební úpravou. Zajímavé jsou i sochy stojící na náměstí a které zpodobňují sv. Václava, sv. Jana Nepomuckého a Pannu Marii. Tyto sochy pocházejí z let 1850 – 1900. Obec se nachází na žluté TZN z Načeradce do Dolních Kralovic.
Čechtice leží ve Středočeském kraji, jihovýchodně od města Vlašim. Městečko se rozkládá pod severními vrcholky, které patří k Českomoravské vrchovině v oblasti nazývané Zálesí. Severozápadním směrem od Čechtic je vodní nádrž Želivka, která slouží jako zásobárna pitné vody pro Prahu a blízké okolí. Západním směrem od městečka je chráněná krajinná oblast Blaník. V nedalekém okolí města jsou lesy a bylo tady vybudováno několik malých rybníků. Rybník u severního okraje Čechtic slouží jako přírodní koupaliště. Městečko je výchozím bodem pro tři značené cyklistické trasy. Vydáme-li se západním směrem, bude cílem naší cesty oblast Blaník. Navštívíme Malý Blaník ( 580 m.n.m.), kde na vrcholku najdeme zříceninu kaple a kostel svaté M. Magdaleny. Velký Blaník ( 631 m.n.m.) se zvedá severním směrem od Malého Blaníku. Na vrcholku kopce byla postavena rozhledna. Čechticemi také prochází značená turistická trasa určená pro pěší. Západním směrem z města po značce dojdeme k hájence pod vrcholkem Jizbický kopec ( 599 m.n.m.). Vydáme-li se jihovýchodním směrem naše cesta povede do obce Růžkovy Lhotice, kde můžeme navštívit muzeum Podblanicka nebo místní zámek.
Městečko bylo postaveno ve 14. století kolem tvrze a panského dvora, který tu stál. První písemná zmínka o městečku Čechtice je z roku 1404. V období třicetileté války bylo městečko napadeno, řada domů zničena a vypálena. Na ruinách byl v polovině 17. století postaven vrchnostenský dvůr. Dvůr byl zpestřen alejí stromů, kterou obklopovala zahrada. Nedaleko dvora byl v letech 1656 až 1658 postaven barokní zámek. Od roku 1702 patřil zámek šlechtickému rodu Traustonů. V roce 1844 získali do svého majetku městečko pánové z Auersperku. Náměstí ve městečku má dlouhý úzký půdorys. Na jeho jižní straně stojí kostel svatého Jakuba, který byl původně postaven v gotickém slohu. Jeho dnešní podoba je po barokní přestavbě. Za kostelem můžeme vidět malé pozůstatky bývalé tvrze. V sousedství je barokní zvonice, na kterou byla umístěna pamětní deska věnovaná pěti místním občanům, kteří byly zastřeleni v období květnového povstání v roce 1945. Radnice na náměstí byla původně postavena v roce 1606 v renesančním slohu. Radnice byla v 19. století přestavěna v novobarokním slohu. Na náměstí najdeme několik barokních domů z konce 19. a počátku 20. století.