Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Čelákovice leží ve Středních Čechách, východně od Prahy. Město se rozkládá na levém břehu řeky Labe. Městem prochází železniční trať vedoucí z Prahy do Nymburka. Čelákovice jsou v jižní části Jizerské Tabule. Severním směrem od města na pravém břehu Labe je rozsáhlý hluboký les. Severně od Čelákovic najdeme několik přírodních rezervací, které v převážné většině tvoří tůně a mokřiny. Na pravém břehu řeky bylo u slepého ramene vybudováno vyhledávané koupaliště, které se pyšní písečnými plážemi. Čelákovice jsou vhodným výchozím místem pro pěší túry a také pro vyjížďky na kole. Městem prochází řada značených cyklistických tras, některé vedou podél řeky Labe a vyjet můžeme po i proti proudu a také po libovolném břehu. Značené turistické cesty nás povedou především severním směrem z města do lesa. V Čelákovicích je vybudována naučná stezka Čelákovice ? Lysá nad Labem, které nás provede kolem chráněných území a její cíl je ve městě Lysá nad Labem. Vydáme-li se z města východním směrem dojdeme do obce Přerov nad Labem, tady můžeme navštívit skanzen a nebo Muzeum motocyklů a jízdních kol.
Podle archeologických průzkumů bylo místo, kde v dnešní době stojí město, osídleno již v mladší době kamenné. Později tu byla postavena tvrz a opevněný panský dvůr. Kolem tohoto dvora vzniklo v roce 1290 městečko. V době husitských nepokojů husité městečko vypálili. V roce 1547 získaly Čelákovice označení komorní města, ale městský statut byl městu udělen až v roce 1847. Třicetileté válka se na městě vybrala krutou daň. V tomto období bylo město několikrát vypleněno a zničeno úmyslně založenými požáry. Po těchto událostech musely být Čelákovice postaveny znovu. K největšímu rozvoji města přispělo vybudování železnice v roce 1873. Na počátku 20. století vyrostly ve městě nové obytné čtvrti. V roce 1978 až 1989 byla provedena necitelná rekonstrukce náměstí, velká část historických budov byla nahrazena novou výstavbou. Zachována zůstala novobarokní radnice postavená v roce 1911. Z historických budov se ve městě ještě zachovalo několik budov. Malý hrádek na břehu řeky Labe. Vedle hrádku je původně gotická tvrz, která byla zvětšena o renesanční přístavbu. V této budově v dnešní době sídlí městské muzeum. Nedaleko těchto budov najdeme mlýn s renesančním interiérem. Kostel Nanebevzetí panny Marie postavený ve 12. století v románském slohu a budova barokního děkanství z roku 1782.
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 17 F1-G1
tvrz (1579)
kostel Nanebevzetí Panny Marie (1/2 13. stol.)
mlýn (14. stol.)
zdymadlo (1937)
barokní děkanství (1780)
archeologické nálezy
První zmínka o lokalitě 1290
Historie osídlení zdejšího katastru tak sahá až do hlubokého dávnověku. Někdy kolem 3. století př.n.l. se zde usadili keltské kmeny, které nám zanechaly své památky ve formě keramických zlomků a kostrových hrobů. Tito osadníci snad využili téhož místa, které bylo řídce osídleno již v době kamenné a tak se dá usuzovati, že od doby kamenné byl katastr osídlen již permanentně. Další archeologické nálezy pocházely z 8. století a tyto nálezy potvrdily čilý obchodní ruch v okolí dnešních Čelákovic. Mezi velmi zajímavé kosterní nálezy se bezesporu řadí i pohřebiště necelé dvacítky osob z 11. století, které nesly stopy protiúpírských zásahů a které byly nalezeny v místech zvaných Mrchovláčka.Tento objev se řadí mezi unikátnější v naší republice. Tyto hroby náležely patrně ke slovanskému hradišti, které zde vzniklo kolem 10. století a které se později rozvíjelo. Počátkem 12. století zde vznikla předchůdkyně pozdější tvrze a také kostel. Již v roce 1290 jsou Čelákovice prvně zmíněny v majetcích kláštera v Sedlci odkud se dostává ve 14. století do majetků Františka Rokycanského z Okoře. Tehdy je zde též uváděna kamenná tvrz, kterou přes Bernáta z Pakoměřic a Jindřicha z Jenštejna získali Vartenberkové. V průběhu 15. století se zde vystřídali ještě Škopkové z Dubé, páni z Klinštejna, Michalovičtí, Tovačovští z Cimburka a Krajířové z Krajku v jejichž državách se obec nachází až do roku 1547, kdy je zkonfiskována a přechází do majetků královské komory. Tím jsou Čelákovice připojeny k Brandýskému panství, kde setrvává do roku 1599, kdy ji vykoupili Valdštejnové od nichž se dostává jezuitům ze Starého Města pražského. Následně se zde rychleji vystřídali Trčkové z Lípy, Haugvicové, Bubnové, Valdštejnové a další rody od nichž se obec vrací do držav královské komory a je opětně připojena k Brandýsu. Zdejší tvrz byla několikráte přestavována a dnes je účelově využita, Historické jádro obce bylo nahrazeno výstavbou panelových domů kolem roku 1960.Nyní si povšimněme zajímavých míst a řekněme si, že mimo budovu tvrze, která je v současnosti využívána jako muzeum, nalezneme v Čelákovicích i budovu děkanství, která byla vystavěna v roce 1782 děkanem Janem Bedřichem Jeníkem rytířem Zásadským z Kamzíkova. Dnešní Radnice je novodobá stavba z roku 1911, která byla vystavěna na stejném půdorysu jako původní Radnice ze 16. století. Mimo sochu sv. Jana Nepomuckého z roku 1732 nalezneme v městečku i sochu Panny Marie z roku 1641 a pískovcový kříž z roku 1823 před Radnicí. Tento kříž stojí na místě původního dřevěného kříže z roku 1628. Městečko nalezneme na křižovatce turistických cest. Od nádraží ČD vycházejí zelená, žlutá i modrá TZN, které vedou různými směry. Po zelené TZN se můžeme vydat k Přerovu nad Labem, žlutá míří severně k Sojovicím a modrá TZN se muzeem větví do dvou proudů. Severozápadní proud přechází tok Labe, kde se stáčí ke Káranému od nějž míří ke Staré Lysé. Západní proud této modré značky směřuje k Toušeni a odtud do Brandýsa nad Labem – Staré Boleslavi.