Loading...
Turistické cíle • Příroda • Skalní útvar
Za těmito kameny buchlovských hor se vypravíme do vzdálenějšího okolí obce Salaš. Potok Salaška na svém horním toku protéká strmým, úzkým a tmavým žlebem. Jeho levý břeh kopíruje rozmáčená a blátivá lesní cesta, po níž vede trasa žlutého tur.značení z obce Salaš na blízký hřeben s rozcestníkem Pod Vlčákem. Po protějším svahu se vine pro změnu jedna "suchá" lesní cesta též nevysoko nad korytem potoka a ta druhá prochází nad hranou strmého údolního svahu. Obě tyto pohodlně prostupné lesní komunikace mezi sebou svírají na 0.5 km dlouhé pásmo mimořádně zajímavých skalních výchozů a roztodivných skal. Prudký sráz je po celé svojí délce rozčleněn mnoha suchými žlíbky - (jen jedním z nich stéká dolů k Salašce malá bystřinka) - a také velmi působivým přírodním amfiteátrem. Jeho nejvyšší část je vyplněna skalními lavicemi mrazového srubu, který dosahuje výše sice jen asi 12 m, ale jeho délka - (více jak 150 m) - je impozantní! Tato skála prochází pod samou hranou hřebene a po celé svojí délce se kroutí podle tvaru amfiteátru a podle dalších žlíbků. Její nejdivočejší částí je neustále mokrá mohutná skalní lavice s popadanými a vyvrácenými lesními stromy kolem. Ta zřejmě inspirovala místní obyvatele k jejímu zvláštnímu pojmenování. (Ostatně - proč ne? Když mohou mít v Bruselu "čurajícího" chlapečka, proč by nemohla být v Chřibech Poscaná skála..?)
Poscaná skala je jakýmsi středobodem zdejšího rozsáhlého skalního seskupení, které prozatím uniklo všem tvůrcům turistických map. Reliéf skály se směrem k východu mění z jednolité kompaktní skalní plotny na vrstvy pískovců a slepenců vyskládaných na sebe a končí klasickým "žabím nosem", který známe už například ze skal Holíkovy rezervace u Držkové v Hostýnských vrších. Směrem k západu se na svazích rozprostírají o něco drobnější skalní výchozy, které ale mají ve své spodní části vyvinuty velice esteticky působící skalní lavice. Moc hezky modelovaná Skalka zdobí také protější strmý svah na samém jeho horizontu. Na hřebíncích, spadajících od Poscané skaly dolů k Salašce - a východním směrem od ní, jsou rozhozeny další četné skalní výchozy ve formě mrazových srubů, Skalek a velkých balvanů. Najdeme tu ale také menší skalní věžky (tory) a ve skalách vykotlané dutiny drobných jeskyněk. Všechny tyto skalní útvary se od "ústřední hlavní skály" liší nejen svojí přebohatou geomorfologickou výzdobou, ale také pozoruhodnými a naprosto nečekanými bizarními tvary. Povrchy skalních stěn zdobí četné dutiny, ale na některých můžeme obdivovat také překrásné mřížoví voštin. To nejpitoresknější skalisko je chráněno proti nepřízni počasí speciálním kamenným kloboukem a jeho úpatí zdobí "kuří nohy" - jev známý toliko z krasových jeskyní...
Celkově tvoří Poscaná skala spolu s okolními skalními výchozy nečekaně velkou a působivou skalní oblast, která rozhodně stojí za shlédnutí. Stačí projít žlebem - ne tou "mokrou" cestou se žlutou značkou, ale zvolit na průstup údolím protější břeh. Tady se lesní cesta díky spadajícím hřebínkům, pokrytých výše nad námi skalními útvary, vine sice četnými zákrutami, ale zhruba po vrstevnici nad korýtkem Salašky a umožňuje návštěvníkovi - (sice z povzdálí, ale dostatečně) - pohledy na všechny tyto zajímavé útvary. Zdatní jedinci se mohou vydat pod úpatí těch nejzajímavějších skal. Terén není nijak extrémní a oblast zatím není přírodní rezervací. Horní cesta umožňuje pouze pohledy dolů do hlubiny žlebu a nejsou z ní tolik vidět zajímavá úpatí skal.
Nedávno jsem na internetu objevil článek s fotografií a popisem Poscané skály. Tento údajně nejvyšší skalní útvar ve tvaru kalicha se má nacházet někde na okraji této horní lesní cesty, ale dál nad údolím směrem k východu. Pro nedostatek času - (já strávil "průzkumem" a focením této ústřední části skal nejméně 2 hodiny) - jsem je neprošel celé a tato nejvýchodnější část mi tedy zůstala prozatím utajena. Podle fotografie z "cizího" článku se samozřejmě jedná o velmi zajímavý skalní útvar, ale tím nejvyšším v této oblasti asi nebude...)