Dobříš
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Dobříš se nachází v příbramském okrese ve výšce 371 m n.m. v nevelkém specifickém území, kde na západě se zdvihají Brdy, které však jsou dál, než by se čekalo; na východě je Dobříšská pahorkatina; a z jihu se sem zařezává konec Příbramské pahorkatiny. V Dobříši se stéká několik potoků (Trnovský, Lipížský, Dobříšský), avšak v důsledku není vodní páteří města nějaký malý potůček, nýbrž rybníky Papež, Koryto a Huťský, pod Starou Hutí pak Strž. Výsledný potok se již kousek za Strží vlévá do Kocáby, která ve Štěchovicích, dosáhši statutu říčky, vtéká do Vltavy.
Dobříš dnes objíždí ,,dálnice“ R4 Praha - Příbram - Strakonice, ale hlavní cesta na jih tudy vedla odedávna; hrad Vargač, založený zde Janem Lucemburským, je doložený k r.1252.
Dopravit se do Dobříše není těžké i proto, že sem byl před časem z Kytína prodloužen autobus PID 317; nedávno se dokonce příslušníci ROPIDu rozhodli, že nebude do Kytína zajíždět, takže je cesta jím do Dobříše o něco rychlejší. Navíc tady končí železniční trať od Prahy (původně měla pokračovat na Příbram); cestu sem vlakem bych ovšem doporučil hlavně železničním nadšencům - je sice krásná, ale dosti dlouhá. Jestliže se chcete do Dobříše dostat co nejrychleji, jsou k tomu ideální autobusy na Příbram, z nichž část sem zajíždí. Přestoupit se tu dá na autobusy do obcí na silnici podél R4, tedy Obořiště a Dlouhé Lhoty, kudy dříve jezdily některé spoje přímo z hlavního města na Příbram. Další možnost nabízí krásná a dříve velmi užitečná (což se snad zase někdy vrátí) linka 210038 přes hřeben Brd na Osov, Hostomice, Lochovice a Hořovice; tato linka však po Rathově destrukci středočeské Dopravy jezdí jen v pracovní dny, a proto na její použití budete možná muset rezignovat; pěkná je na ní třeba zastávka Dobříš,,na Hradci kousek pod brdským hřebenem na křížení silnice s červenou značkou.
Zdejší náměstí je do značné míry ovlivněno Dopravou - jeho velkou část zabírá autobusové stanoviště, a navíc je vlastně i silniční křižovatkou. Nicméně domy na náměstí jsou dosti pěkné a to včetně klasicistní radnice. Nejzajímavější část města se však nachází východně od náměstí; kousek nad rybníky tu stojí zámek z 2.pol.17.stol. doplněný zámeckým parkem; před zámkem je prostranství s kostelem a pod ním rybník Koryto, nad kterým uvidíte Kostel sv. Kříže. Nad Huťským rybníkem by se měl nacházet zbytek hradu Vargače, kde jsem ale doposud nebyl.
Z okolí nebudu nic přímo zmiňovat; východní oblast moc projitou nemám, ale přesto bych řekl, že ať si vyberete jakoukoliv ze značených cest v okolí města, nebudete zklamáni. Území samotné Dobříše je na východě dost omezené, ale zato zahrnuje velkou oblast v Brdech (až k okresní hranici).
Text je přejatý z Průvodce k průvodci I - http://ondra-pdvyv.wz.cz/PkP/PkP1.pdf.
anotaci naleznete zde - https://www.turistika.cz/cestopisy/show/pruvodce-k-pruvodci-i-okoli-prahy.html.
Dobříš leží v Středních Čechách, severovýchodně od města Příbram. Kolem východního okraje města prochází rychlostní komunikace do Prahy. Město je obklopeno lesy a nad městem se zvedají vrcholky kopců náležející k horskému útvaru Hřebeny. U východního okraje města byly vybudovány čtyři rybníky, z nichž severní rybník Papež a jižní rybník Strž slouží jako přírodní Koupaliště. U jižního okraje města byla postavena malá vodní nádrž Chotobuš. Městem prochází značená cyklistická trasa. Severním směrem z města nás trasa povede po vrcholcích kopců v Hřebenech. Vydáme-li se po této trase jihovýchodním směrem z města bude naším cílem údolní nádrž Slapy. Z Dobříše vede také celá řada turisticky značených tras, vybízejících k návštěvě Hřebenů. Vydáme-li se z města západním směrem dojdeme na nejvýše položené místo v nedalekém okolí a to na vrcholek kopce Kuchyňka ( 635 m.n.m.). Cestou budeme procházet kolem památníku věnovanému padlým partyzánům.
POZN. REDAKCE: Info o vstupném a další zajímavosti najdete zde