Loading...
Turistické cíle • Příroda • Říčka
Soustava vodopádu a skalních roklin vyhloubených horkým potokem. celým údolím vede turistická značka a je zde mnoho žebříků a lávek usnadňující přechod. Oblast je zejména v nevhodné obuvi za vysokého Stavu vody nebezpečná.
Dolné diery – průlomová, kaňonovitá soutěska v Kriváňské Malé Fatře. Najdeme ji v Katastru obce Terchová, nad rozcestím Biely potok. Dierový potok zde průlomovým kaňonem, mezi masívy Boboty (1091,5 m) a Rovná hora (1087,2 m - rozsocha Malého Rozsutca 1343,5 m), proráží hřeben Rozsutcov. Geologický profil Dierového potoka tvoří karbonátové slepence, postupně přecházející do pískovcovo-jílovitého souvrství. Profil v úseku Podžiar-Biely potok tak výrazně dokumentuje vzájemné stratigrafické a tektonické postavení krížňanského a chočského příkrovu a paleogénu. Dierovým potok zde na 1800 m dlouhém úseku překonává výškový rozdíl přes 100 m. Potok v soutěsce na několika místech zužuje na několik desítek centimetrů a zařezává se do skály. Za povšimnutí stojí četné výmoly a vany, zvané obří hrnce. Jsou výsledkem erozní činnosti vody spolu s krasovatěním. Tok potoka s mnoha peřejemi a dvěma vodopády (1 a 3,5 metrů) zde vytvořil v krasových horninách soustavu kaňonů, jejichž hloubka se pohybuje od 8-10 m až do více než 80 m, a šířka od 1,3 m do více než 7 m (k největšímu zúžení dochází v dolní části Dolných dier). Velké množství bizarních, skalních útvarů se specifickým vlhkým a chladným klimatem je zde domovem mnoha, na tuto nadmořskou výšku neobvyklých, a chráněných druhů rostlin a živočichů. Je mezi nimi i několik vzácných endemických, reliktních druhů. Dolné diery jsou i proto chráněny v rámci NPR Rozsutec.
Dolné diery jsou součástí tzv.“ Jánošíkových dier“, kde dále patří Horné a Nové diery. A právě Dolné diery jsou z nich nejpřístupnější (mají nejmenší spád) a nejnavštěvovanější. Celá jejich soutěska je zpřístupněna soustavou žebříků, řetězů a lávek. V plné letní sezoně a za příznivého počasí je zde třeba počítat s velkým množstvím turistů. Dolné diery jsou totiž lehce dosažitelné (pro krátkou vzdálenost) z osady Štefanová a z Bieleho potoka, a slouží i jako přístupová trasa do osady Štefanová a dále do Vrátnej doliny. Panoramatické pohledy z Dolných dier viz: www.virtualtravel.sk/sk/panorama/zilinsky-kraj/terchova/janosikove-diery/dolny-dolnodierovy-vodopad/, janosikove-diery/dolne-diery-i/, janosikove-diery/horny-dolnodierovy-vodopad/ a janosikove-diery/dolne-diery-ii/.
Do Dorných dier lze dojít:
Celou soutěskou prochází modrá turistická trasa mezi Bielym potokom a rozcestím „Podžiar“. Tato trasa je obousměrná . Dojít do soutěsky je možné i po žluté trase, z rozcestí „Podžiar“, přes Nové diery, k rozcestí „Ostrvné“(rozcestí z modrou trasou v dolní části Dolných dier) Prochází zde i naučná stezka "Štefanová - Diery -Boboty" Ta od rozcestí „Podžiar“ pokračuje po modré do Dolných dier. Na rozcestí „Ostrvné“ spolu se žlutou značkou odbočuje do Nových dier a smyčkou vrací znova na Podžiar“, a dále pokračuje zpět do sedla Vrchpodžiar, kde odbočuje k hotelu Boboty. K trase provázející soutěskou je třeba zmínit, že za vlhka a deště je povrch kovových lávek a žebříku, jako i vápencového povrchu, nepříjemně kluzký a tím i nebezpečný!