Dolní Morava-drobné památky
Turistické cíle • Památky a muzea • Drobné památky
Obec Dolní Morava se 300 (2005) obyvateli se nachází po obou březích řeky Moravy pod kralickým sněžníkem (1424 m), třetí nejvyšší hory ČR, asi 6 km severovýchodně od Králík. 6 km dlouhá obec vznikla při správní a územní reformě v r. 1960 sloučením 3 obcí Dolní, Horní a Velké Moravy. Řeka Morava zde tvoří zemskou hranici a obce Dolní a Horní Morava ležící po pravém břehu řeky náležely v minulosti k Čechám a Velká Morava, ke které byla v r. 1920 připojena moravská Horní Morava, ležely na levém břehu Moravy náležející k Moravskoslezské zemi.
Osídlení této oblasti a pramen Moravy je známo již na počátku 14. stol., kdy tu markrabě Karel pověřil hormistra Karla Knappa, aby prozkoumal možnosti vybudování stříbrných a zlatých dolů. Karel Knapp upustil od nepříznivého dolování v horním toku Moravy a soustředil se k dolování u Goldeku (Starého Města pod Sněžníkem).Při pokusech o dolování se objevily kvalitní ložiska mramoru a otevřely se lomy na mramor.
Moravská část Dolní Moravy-Velká Morava, dříve také Hrubá Morava se připomíná v r.1564 zmiňuje rychtář Beneš Dietrich a náležela k panství Branná (Kolštejn) a později k panství v Goldeku. Část Velké Moravy, ves Horní Morava je doložena v r. 1732. Česká část Dolní Moravy, Horní a Dolní Morava byly založeny při kolonizaci, kterou prováděli na tomto území Žampachové z Potštejna. V pramenech se připomínají v r. 1577, kdy díl žampašského panství prodal Jan Burian Žampach z Potštejna Zdeňkovi z Valdštejna. Ten vytvořil z Králík, Mladkova a dalších 10 vesnic společně s Dolní a Horní Moravou králické panství, jehož součásti byly až do r. 1850, kdy se osamostatnily.
Kralický Sněžník byl již v minulosti častým turistickým cílem. Z r. 1765 je zpráva o výstupu prince Jindřicha Pruského a Viléma Bedřicha z Brunšviku, v r. 1840 holandská princezna Mariana se svým otcem králem Vilémem. Alois Jirásek popsal svůj výstup v r. 1886 k dřevěné rozhledně vybudované na české straně v r. 1884. Kladským turistickým spolkem byla v letech 1895-1899 postavena na počest císaře Viléma II. na pruské straně vrcholu Sněžníku kamenná rozhledna /Kaiser Wilheim Turm) vysoká 33,5 m, u ní dřevěná a později kamenná chata s hostincem. Pro zchátralost musela být rozhledna v r. 1973 stržena. V r. 1906 nově postavenou chatu s rozhlednou navštívil arcivévoda Ferdinand.
V r. 1949 byly dříve samostatné obce Dolní a Horní Morava sloučeny a v r. 1960 k nim byla připojena moravská Velká Morava. V obci je empírový kostel sv. Aloise, před kterým jsou sochy svatých. Na začátku obce je zděná kaplička z 18. stol. a kamenný kříž. Na vrcholku Sněžníku je zachován hraniční kámen trojmezník z 18. stol., označující bývalé hranice českého království, moravského markrabství a kladského hrabství. Při cestě z Dolní Moravy na vrchol Sněžníku dojdete ve výšce 1380 m k prameni Moravy a dále ke zbytkům chaty a podstavci se sochou slůněte, kterou nechala postavit v r. 1932 německá umělecká skupina mladých německých turistů Pražská secese. V různých částech jsou zbytky obranného opevnění, budovaného v létech 1937-1938.