Loading...
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Důl, štola, šachta
Tento název nesly produkty z kamene vytěženého z lomu u Dolní Moravy. Jedná se o ložisko krystalického vápence v masivu Králického Sněžníku u severního okraje obce Dolní Morava, nebo chcete-li zhruba 5 km na jihojihozápad od vrcholu Králického Sněžníku na západních svazích údolí nad pravými břehy Moravy. Je zde uloženo ložisko cca 4 km dlouhé a zhruba 150 m mocné. (těžbou asi něco ubylo). Nadloží i podloží vápenců tvoří biotické ruly a částečně svory. Vápence jsou čisté bez cizích příměsí. Ovšem jak se uvádělo, ložisko je silně poznamenáno krasověním. Tím je ostatně celý masiv Sněžníku zajímavý. Na naší jižní straně najdeme ve vápencích malé jeskyňky Tvarožné díry (v údolí Moravy pod chatou Vilemínkou), v oblasti nad lomem se dá najít Patzeltova jeskyně. Krasovým jevem jsou i ponorné toky některých potoků či vývěr Mléčného pramene. Nakonec i z puklin ve skalách můžeme vypozorovat činnost vodního živlu ve vápencích. Výtvory z mramorového lomu můžeme najít nedaleko, na hoře Matky Boží (klášter Hedeč) u nedalekých Králík. Mramor byl často užíván k obkladům významných staveb (Brno radnice, bazilika sv. Cyrila a Metoděje v Olomouci, Ministerstvo zemědělství Praha, Všeobecný penzijní ústav tamtéž atd.).
Původně mramor těžila firma W. Thust z Gradenfrei z Gross-Kunzendorfu (Prusko), s tržním názvem Schneebergmarmor, ve třídách Weiss extra, Graublau a Lebhaft.
Sněžníkovský mramor je charakterizován jako středně až jemně zrnitý, buď bílý, někdy hnědavě, zelenavě nebo růžově pruhovaný, nebo šedomodrý krystalický vápenec.
V současnosti je už těžba zastavena (ukončena). Tabulky kolem vstupů do lomu sice zapovídají vstupu (jak vidno zvěř si toho nevšímá). Ovšem odvážný a nedisciplinovaný turista se jistě odváží a zajímavou lokalitu navštíví. Ke své radosti objeví zajímavou lokalitu, kterou postupně příroda uzurpuje zpět do své moci. Z nezalesněných míst pak najde i neotřelé pohledy na okolí krásných hor.