Loading...
Drahobratské jezero (Драгобра́тське о́зеро) - zvané též Ivor (Iвop) je vysokohorské jezero ledovcového původu v ukrajinských Karpatech, v okrese Rachov (Рахів) v Zakarpatské oblasti. Zde jej najdeme ve východní části masivu Svidovec, asi 2km jižně od horského střediska Drahobrat (Драгобрат), na dně ledovcového kotle vyhloubeného a sevřeného pod severními úbočími hory Velká Bliznica (Близниця Beлика - 1883 m) a východními skalnatými svahy hory Druhý Žandár (Жандарм Другий – 1785 m).
Fakticky se jedná o dvě malá a plytká jezírka, vzdálená asi jen 10 metrů od sebe (jedná se o zbytky v minulosti jednoho většího a hlubšího jezera). Jejich hladina je v nadmořské výšce asi 1600 m n. m. Menší má rozlohu asi je 300 m2. Větší, to východněji položené, je 55 m dlouhé, 21 m široké a má rozlohu 0,1 hektaru. Jeho hloubka je až 1,2 m. Jedná se o morénové jezero, což je druh ledovcového jezera, které vzniklo ve sníženině uzavřené vyvýšenou čelní morénou. Takováto jezera bývají charakteristická relativně malou hloubkou a malebnými břehy. Je napájeno podzemními a atmosférickými vodami. Voda je čistá, mírně mineralizovaná. Dno je pokryto šedým bahnem. Břehy jsou porostlé ostřicí. Ve vodě se vyskytují pouze mikroskopičtí korýši. Odtok z jezera není povrchový, voda prosakuje a protéká pod povrchem morenového valu. Až poněkud níže vyvěrá na povrch a pokračuje jako jedna ze zdrojnic potoka Svidovec (Cвидoвeць). Ten je pravostranným přítokem řeky Černé Tisy (Чорна Тиса).
Jezero i jeho okolí je chráněno v rámci Karpatské biosférické rezervace. V rezervaci je udržován původní způsob horského hospodaření založený na občasném kosení travnatých svahů a extenzivním pastevectví na poloninách.
K jezeru lze dojít:
Místní pověst o vzniku jezera najdete na: https://karpaty.love/places-objects/ozera-karpat/11-ozero-ivor-drahobratske.html.