Dříteň – zámek
Dříteň, jihočeská obec se sedmnácti stovkami obyvatel, se může pochlubit svým návštěvníkům zejména jednopatrovou budovou barokního zámku. V současné době se již jedná o krásně zrekonstruované sídlo obecního úřadu a pošty, ale ještě v dobách zcela nedávných se zde prý nacházela „ruina“ v majetku JZD, ve které fungovala snad jen pekárna.
Zámek s přilehlými hospodářskými objekty najdeme ve středu obce, na místě původní tvrze Malovců z Malovic (a později i z Dřítně), která vyhořela v roce 1616. Tato tvrz byla v letech 1668 až 1674 přestavěna na zámek, ve kterém sídlili - již schwarzenberští - úředníci. Autorem projektu byl významný a uznávaný architekt italského původu Giacoma Antonia de Maggi. Dnešní podobu však dostala hlavní zámecká budova teprve úpravou ve II. polovině 18. století. Díky požáru ještě v roce 1862 nahradily dřevěné stodoly nové objekty, např. stáje, kočárovna, chlévy a kravín.
Poměrně rozlehlý zámecký areál, postavený na půdorysu nepravidelného lichoběžníku, uzavírá východní stranu návsi a dominuje mu protáhlá budova zámku se středním rizalitem členěným toskánskými pilastry a zakončeným trojúhelníkovým štítem s hodinami. Na nádvorní straně se nachází půlkruhový rizalit s bosovaným portálem.
Jižní frontu dvora tvoří protáhlá patrová sýpka, ke které přiléhá někdejší obydlí šafáře. Vše uzavírá obdélný chlév. Východní stranu tvoří hospodářské budovy, mezi kterými bývaly patrně vjezdové brány. Architekturu dvora doplňuje kamenná čtvercová kašna a součástí zámeckého areálu je také pamětní kříž na rozcestí.
Dříteňský zámek je považován za významnou památku ve stylu raně barokní architektury, která se dochovala i s hospodářským dvorem a dalšími doplňkovými stavbami. Nejhodnotnější částí areálu je, pochopitelně, hlavní zámecká budova s oběma rizality, klenutým průjezdem a dalšími prostory s valenými klenbami. Cenné jsou také obě sýpky s hodnotnými klenutými prostory. Chráněnou památkou je zámek již od května roku 1958.
Za zmínku jistě stojí také fakt, že – i díky dotaci od společnosti ČEZ – trvaly základní rekonstrukční stavební práce pouze necelý rok. Celkově se však zámecký areál opravoval v letech 2010 až 2020 (a rekonstrukční práce by měly do budoucna i nadále pokračovat). Na jaře roku 2017 zde pak otevřela obec novou obřadní síň, která byla následně využívána i k různým oslavám a k pořádání kulturních akcí. Výhledově by v zámku mělo vzniknout také nové vzdělávací a kulturní centrum.