Drobné památky Brna-Bystrce
Turistické cíle • Památky a muzea • Drobné památky
Nejvýznamnější atrakcí brněnské městské části Bystrc je nepochybně letos konečně opět čistá přehrada, nad ní se tyčící mohutný hrad Veveří, případně zoologická zahrada, ale proč se někdy pro zpestření nevydat třeba i za drobnými památkami, ukrývajícími se v různých zátiších ulic a náměstíček…
Pomineme-li pro tentokrát sochařskou galerii kolem samotné přehrady, na kterou se můžeme podrobněji podívat jindy, začneme třeba v centru staré části Bystrce, na náměstí 28. dubna a jeho bezprostředním okolí. Hned u kostela jistě nepřehlédneme ani cukrárnu Smile, kde se můžeme na putování za památkami posilnit.
Pomník jedné z nejvýznamnějších bystrckých osobností, zdejšího rodáka a významného malíře, sochaře, grafika a spisovatele Jakuba Obrovského (1882-1949), nalezneme ve stejnojmenné ulici kousek od kostela sv. Janů. Pochází z roku 1988, autorem bronzové busty je profesor Miloš Axman (1926-1990). Nedaleko je na umělcově rodném domě osazena také kovová pamětní deska zdobená reliéfním rostlinným motivem. Před vstupem do kostela stojí mramorový kříž s pozlaceným korpusem Krista, zbudovaný manžely Jakubem a Klárou Obrovskými v roce 1897.
Nad vchodem do farní budovy za kostelem je osazena pamětní deska kněze, včelaře a osvětového pracovníka Františka Adamce (1866-1946) z roku 1951, zhotovená z leštěné žuly a bronzu.
Jedinou barokní skulpturou na území městské části je poměrně subtilní kamenná Socha sv. Jana Nepomuckého, v létě téměř neviditelná pod větvemi památné lípy v zadní části náměstí, před hostincem U Šťávů, datovaná přibližně do poloviny 18. století a pochopitelně památkově chráněná.
Toto starobylé zátiší doplnila v nedávné době ještě vkusná, neokázalá moderní kašna s krychlovou nádrží ze světlé leštěné žuly, zdobenou bronzovými reliéfními výplněmi. Byla zde realizována během rekonstrukce náměstí v letech 2005-2006 a jejími autory jsou Ladislav Vlachynský a brněnský sochař Nikos Armutidis.
Další památný kříž nalezneme o něco výše v sídlišti, v parčíku ve Vondrákově ulici, který je vlastně nástupcem někdejšího hřbitova z 30. let 19. století, zrušeného roku 1971. Samotný kříž pochází z roku 1884 a zbudován byl na náklady kanovníka Karla Kanduse.
Ještě jeden kříž stojí v ulici U Zoologické zahrady, při trase tramvaje číslo 1 poblíž Zastávky Podlesí.
Pomník dalšího známého brněnského malíře Františka Foltýna (1891-1976) se nachází rovněž v ulici po umělci pojmenované, pochází také z roku 1988 a autorem umělcovy bronzové busty je tentokrát Miloš Vlček.
Z dalších moderních plastik v Bystrci nalezneme např. kamenný Soutok Svratky z roku 1981 ve Vondrákově ulici poblíž autobusové zastávky, jedná se o dílo významného brněnského sochaře Jiřího Marka (1914-1993); trochu větší bronzová varianta tohoto díla je umístěna u známého hotelu Voroněž poblíž brněnského výstaviště.
U budovy někdejšího nákupního centra v ulici Černého, dnes bohužel zcela zdevastované a nevyužívané, je umístěna kamenná varianta Markovy Vysočiny z roku 1984.
U společenského centra v Odbojářské ulici je umístěno kovové sousoší muže a ženy, signované „MAREK, ZELENÝ 1991“. A opodál se nachází ještě o něco subtilnější ženské torzo s podpisem „Jos. Špaček 78“.
V ulici Heyrovského, před vchodem do základní školy, se skrývá stylizované kamenné sousoší sedící Ženy s dítětem na klíně.
Před gymnáziem a základní školou ve Vejrostově ulici najdeme sousoší dětí Mládí a hry od brněnské sochařky Sylvy Lacinové (* 1923) z roku 1987.
Z nejnovějších uměleckých objektů, zkrášlujících území městské části, jmenujme např. kočku na dřevěném stole při boční straně kostela, kupodivu přijímanou svého času docela kontroverzně. Je dílem Heleny Hlušičkové z roku 2006 a byla vytvořena jako součást sochařského sympozia Brněnský plenér.
V říjnu roku 2008 byl z druhé strany kostela v parčíku odhalen pomník obětem bojů za svobodu a demokracii, dílo akademického sochaře Otmara Olivy. Symbolika pomníku je následující: "Tři odboje, tři Ostré úhly, tři hrany, tři stuhy, na vrcholu zlatý český lev. Tři příležitosti k zamyšlení." (citováno z webu městské části Brno-Bystrc, z projevu autora při odhalení pomníku)
Za křižovatkou u ÚMČ najdeme ještě nevelkou pískovcovou sochu schoulené dívky, k níž se mi zatím nic bližšího zjistit nepodařilo...
U přehradní hráze, v ulici Hrázní, je od roku 1976 umístěna bronzová pamětní deska na nízkém kamenném kvádru před mohylou z dlažebních kostek, připomínající hrdinnou obranu nádrže hrázným Františkem Šikulou v dubnu 1945. Jedná se o dílo Zdeňka Kašparce.
Do bystrckého katastru pak náleží ještě socha krásné dívky Helenky z Mrštíkových Pohádky máje, stojící před Podkomorskou myslivnou, u lesa asi 7 km západně od Bystrce. Jde o výtvor akademického sochaře Emila Hlavici (1887-1952) z roku 1949.
čerpáno např. z Encyklopedie dějin města Brna, knihy Umělecké památky Moravy a Slezska...