Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Dubá leží v Severních Čechách, jižním směrem od města Česká Lípa. Městečko najdeme u východního okraje chráněné krajinné oblasti Kokořínsko, nedaleko rekreační oblasti Máchova Jezera. Dubá je vyhledávaným poklidným rekreačním letoviskem. V blízkosti městečka, východním směrem je dosud patrná linie bunkrů z druhé světové války. Severozápadním směrem od Dubé je vybudováno sportovní letiště s možností vyhlídkových letů. Jihovýchodním směrem z městečka je u Černého rybníka vybudováno přírodní koupaliště a kemp. Ve městečku se křižují dvě značené cyklistické trasy. Jedna z tras je dálková vedoucí z Mostu k máchovu jezeru do města Doksy. Po druhé z tras se vydáme do oblasti Kokořínska. Z městečka vede i celá řada značených turistických cest. Jižním směrem z Dubé dojdeme do obce Panská Ves, kde najdeme muzeum opevnění. Severovýchodním směrem se vydáme kolem kostela svaté Barbory k obci Vrchovany, kde na Berkovském vrchu ( 480 m.n.m.) je zřícenina hradu Starý Bernštejn. Západním směrem z Dubé dojdeme do oblasti Kokořínska, kde po značených cestách můžeme vystoupat na vrcholky kopců a nebo si prohlédnout zdejší skalní pískovcové útvary.
Na místě dnešního městečka byla již v 11. století slovanská osada. První písemná zmínka pochází z roku 1253. Nad osadou byl hrad Dubá, který později zanikl. Hrad připomínají jen nepatrné nerovnosti půdy. Město bylo vystavěno kolem roku 1300. Obyvatelstvo města tvořily němečtí přistěhovalci, ve 14. století byla Dubá německé město. Ke změně složení obyvatelstva došlo v době husitských válek, kdy město bylo na trase postupu husitů. Dubá zůstala česká až do doby bitvy na Bílé hoře, kdy byl majetek města zabaven. Město přešlo do majetku Valdštejnů, po té patřilo rodu Buttlerů a v 18. století bylo město majetkem rodu Sweerts-Šporků. V tomto období bylo město opět německé a byla zrušena česká škola. V roce 1938 bylo město Dubá přičleněno k Německé říši. Po skončení druhé světové války bylo německé obyvatelstvo odsunuto a městečko se začalo pomalu zalidňovat. V dnešní době je z městečka příjemné rekreační středisko a výchozí místo k návštěvě nedalekých pískovcových skalních útvarů. Město bylo ve své minulosti několikrát napadeno a vyrabováno. V roce 1741 napadli Dubou Prusové a nejenom, že vykradli město, ale unesli mladé muže z města, aby bojovali v jejich vojsku. Stejně jako Prusové se zachovali i císařští vojáci o několik let později. V roce 1680 bylo město velmi postiženo morovou epidemií, musel být vybudován tak zvaný morový hřbitov. V roce 1747 byla ve městě epidemie úplavice a v roce 1765 se vrátila do Dubé morová nákaza. Dubá byla ničena také četnými požáry, nejhorší z nich byl v roce 1845. Tomuto požáru podlehla většina budov ve městě, byl zničen archiv a shořela i cenná pamětní kniha z roku 1590. Dominantou městečka je barokní kostel Nalezení svatého Kříže z let 1744 až 1760. Stavbu zdobí dvě věže a bohatě zdobené průčelí. V blízkosti stojí barokní budova fary postavená v roce 1773. Na náměstí najdeme empírovou radnici z let 1851 a Sloup Nejsvětější Trojice y roku 1726. V okrajových částech města se můžeme vidět dřevěné roubené domy, což je ukázka lidové architektury. K zajímavostem města nesmíme zapomenout přiřadit technickou památku věžovou sušárnu chmele, kterou najdeme na okraji města.
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě
Mapa 15 C2
Město Dubá se nachází na severovýchodním okraji CHKO Kokořínsko. Prvotní osídlení katastru proběhlo pravděpodobně v 11. století ze kterého pocházejí archeologické nálezy. První písemná zmínka pochází až z roku 1253, kdy Dubá patří vladykům z Načeplukovic, kteří ji v tomto datu prodávají pražskému klášteru sv. Františka. Nedlouho poté se Dubá stává součástí Ronovského majetku a od té doby používají Ronovci nový predikát z Dubé. Ti zde vystavěli nevelký, zřejmě pouze dřevěný hrad, nazývaný Kühnelbühl, který však zanikl v průběhu dalších staletí a dnes se po něm nenachází žádných stop až na pár terénních nerovností nad dnešní budovou kina. Berkům bylo po bělohorské bitvě konfiskováno jmění a majitelem se stává Albrecht z Valdštejna a po jeho násilné smrti se Dubá dostává do majetku jednoho z jeho vrahů Waltera Buttlera. Jeho syn Theobald Václav Buttler prodává obec hrabatům Sweerts-Šporkům a ti ji později postupují Arnoštu z Valdštejna. Z dalších památek obce uveďme jen kostel Povýšení sv. Kříže, který je zvláštní dvou věžovou stavbou a jehož obě věže a část kostela vyhořely roku 1845. V Dubé je od roku 1992 vyhlášena městská památková zóna. Za zmínku též stojí stavba bývalé sušárny chmele, která je technickou památkou. Objekt se dvěmi věžemi vyhořel v 80. letech minulého století a byl nově opraven. Dubá je křižovatkou červené, modré a žluté TZN. Východním až jihovýchodním směrem se nachází menší množství lehkých vojenských opevnění z roku 1937.