Loading...

EGYPT - Skalní chrámy Abu Simbel

Turistické cíle Památky a muzea Chrám

Jedná se o dva skalní chrámy na samém jihu Egypta, na hranicích s dnešním Súdánem, přičemž již v časech faraonů tudy procházela jižní hranice Egyptské říše. Právě v těchto místech se faraon Ramses II. rozhodl vybudovat dva monumentální skalní chrámy, které měly demonstrovat egyptskou moc vůči kmenům sousední Núbie. Větší z chrámů byl zasvěcen Amonu-Re a zároveň oslavoval samotného faraona, menší byl zasvěcen bohyni Hathor. Obě skalní svatyně byly vytesány do pískovcové skály a uvnitř bohatě vyzdobeny kolorovanými reliéfy a malbami.

Zejména velký chrám stojí určitě za shlédnutí. Jeho Krásnému interiéru dominuje místnost s osmi pilíři v podobě soch Ramsese II., kterou lze projít až k malé místnosti, svatostánku, v nejzazší části svatyně. Tento svatostánek obsahuje čtyři sochy božstva mezi nimiž nechybí ani Ramses II. Umístění chrámu bylo takové, že vždy ve dvou dnech v roce (o Jarní a podzimní rovnodennosti) pronikly sluneční paprsky celým 55 metrů Dlouhým chrámem až ke zmíněným sochám bohů a na několik minut je ozářily.

Co je na Abu Simbelu naprosto ojedinělé, jsou exteriéry obou chrámů. Jejich průčelí jsou vyzdobena sochami, které dosahují zejména u velkého chrámu neskutečných rozměrů. Vchod do tohoto chrámu střeží z obou stran celkem čtyři téměř dvacetimetrové kolosy zpodobňující sedící postavu Ramesse II. V podnoží těchto soch jsou "malé" sošky členů faraonovy rodiny, pod nimi potom vlysy hieroglyfického písma. Průčelí menšího chrámu zdobí šest dalších desetimetrových soch, z nichž čtyři představují Ramsese II. a zbývající dvě jeho manželku Nefertari. Celkový dojem z chrámů je bez nadsázky božský.

Kouzlo tohoto místa dané mystickou vznešeností starověkých monumentů však ještě umocňuje novodobá historie obou chrámů. Velkolepý i když trochu nedomyšlený projekt Velké asuánské přehrady totiž v 60.letech tohoto století hrozil pohřbením této památky (a několika dalších) pod vodami nové přehradní nádrže. Představa ztráty Abu Simbelu podnítila UNESCO k záchranné akci dosud nenapodobeného rozsahu. Oba chrámy při ní byly doslova vyřezány ze skály, rozřezány na kvádry (až třicetitunové) a přesunuty na o 65 metrů výše položené místo. Zde byly vsazeny do dvou umělých betonových kopců s dutými vnitřky. Vzájemná poloha a orientace obou chrámů byla přitom zachována, i když osvětlení svatostánku ve velkém chrámu (původně ve dvou dnech v roce) nakonec přesně dodrženo nebylo. Celá akce si nezaslouží nic jiného než obdiv. Chrámy leží v současnosti na poloostrůvku Násirova jezera, vzniklého po stavbě Velké asuánské přehrady.

Poslední aktualizace: 22.2.2013
Nadmořská výška:
189 metrů nad mořem
EGYPT - Skalní chrámy Abu Simbel na mapě
Autor: priam
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí EGYPT - Skalní chrámy Abu Simbel

zavřít reklamu