Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Kostel sv.Bartoloměje je jednou z nejcennějších středověkých církevních památek v Čechách. Románské prvky stavby dokazují jeho stáří a výzdoba a stavební styl zase jeho důležitost. Kostel je spíše pevností, než jen církevní stavbou. Napovídají tomu i velmi silné zdi a úzká okna. Podle pověstí z kostela vedly tajné podzemní chodby.
Kostel pravděpodobně založil dvacátý pražský biskup Jan II. (1226-1236). Svědčí pro to nápis v presbytáři kostela: "Fundator huius ecclessiae Johannes Pragensis episcopus" ("tento kostel založil pražský biskup Jan"). Kostel se nacházel na biskupských državách u důležité cesty z Prahy do Českého Brodu. Přesné datování založení kostela je ale nejasné. V majetku pražských biskupů byl kostel a okolní ves přes tři století. V kněžišti se nalézá obrazová galerie několika pražských biskupů.
Původně kostel pravděpodobně nebyl zasvěcen sv.Bartoloměji, jednomu ze dvanácti Ježíšových apoštolů. Jeho zobrazení totiž v interiéru nenajdeme. Stále je ale část kostela zabílena a čeká na restaurátory.
V okolí kostela se měla nacházet tvrz nebo hospodářské budovy, ale dnes není známo ani jejich umístění, natož pak vzhled.
Kolem kostela se až do roku 1854 rozkládal také malý hřbitov. Do dnešních dnů se dochovalo jen pár náhrobních kamenů.
Kostel je vystavěn z pravoúhle tesaných pískovcových kvádrů jako jednolodní s obdélnou lodí, čtvercovým chórem a tribunou v mohutné hranolové věži. Tribuna byla určena pro vlastníky dvora a významější návštěvníky kostela. Věž zabírá celou šířku kostela a v jejích silných zdech se nachází i schodiště a chodby. Výška věže i lodě kostela je něco přes 10m.
Přestavby se kostel dočkal někdy na začátku 17.století, kdy byla dostavěna sakristie. Barokní mobiliář přibyl až v 17. a 18.století. Obraz sv.Bartoloměje na hlavním oltáři namaloval neznámý malíř v roce 1736. Později ho přemaloval Josef Vojtěch Hellich. Na postranním oltáři se nachází obraz Narození Páně z roku 1655 od Jana Jakuba Steinfelse.
Důkladnou renovaci prodělal kostel v šedesátých letech 19.století. Románská hranolová věž byla zvýšena o jedno patro. Dřevěná část byla nahrazena kamennou. Byla táké přistavěna předsíňka. Při této rekonstrukci byly objeveny cenné gotické malby. Odtraněna byla také část barokního mobiliáře. Kostel tím získal opět svůj starší vzhled.
Na vzácných barokních varhanech hrával i hudební skladatel a varhanní mistr Bedřich Widermann.
Na konci 20.století proběhla zatím poslední významější oprava budovy, včetně opravy románských oken.
Nemovitou kulturní památkou je kostel od roku 1958.
Další zajímavostí je základní kámen ke kostelu, který by měl být postaven na Černém Mostě. Byl posvěcen papežem Janem Pavlem II. při jeho návštěvě České republiky v roce 1997.
Kostel je stále pravidelně užíván, proto je možné se do jeho interiéru podívat v době kolem bohoslužeb, nebo při zvláštních příležitostech. Kostel je ale zajímavý i svým exteriérem a starobylost stavby ještě podtrhují mohutné stromy, které jej obklopují.
Kolem kostela prochází národní trasa č.1 a cyklotrasa č.A25.