Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Přístav
Jezdím do Polska často a viděla jsem poměrně hodně polských měst, ale žádné mě neokouzlilo tolik jako Gdaňsk. Poprvé jsem ho navštívila v létě 2002 cestou na Helskou kosu, to jsem ještě neměla digitální fotoaparát.
Vrátila jsem se po 12 letech, na podzim 2014 při cestě do ruského Kaliningradu a podařilo se mi vidět víc, než při první návštěvě před lety.
Poprvé je Gdaňsk zmiňovaný koncem 1. tisíciletí. V životopise sv. Vojtěcha pod názvem Gyddanyzc. Byl sídelním městem slovanských knížat v Pomořansku. Roku 1308 ho ovládl Řád německých rytířů. Roku 1361 se stal členem Hanzy, obchodního sdružení pobaltských měst. Toto období znamenalo největší rozkvět Gdaňsku.
V letech 1466-1793 patřil Polsku, byl nejdůležitějším přístavem a obchodním centrem. Roku 1793 připadl Prusku, po 1. světové válce se stal svobodným městem. 1.9.1939 v Gdaňsku zazněly první výstřely 2. světové války. Během ní bylo téměř celé město zničené. Po válce, opět jako polské město a přístav, se postupně všechny nejkrásnější a nejdůležitější památky a budovy obnovily. Naštěstí si Gdaňsk zachoval svůj historický středověký "kabát", což je vidět především ve staré části města.
Společně se Sopoty a Gdyní tvoří Gdaňsk tak zvané Trojměstí (Trójmiasto).
Od hlavního nádraží je to kousek ke Královské cestě, na ní najdeme všechny nejdůležitější památky. Píšu o nich ve článcích zvlášť.
Za jeden den se dá projít Horní i Dolní Město, projet se lodí Motlavou a Mrtvou Wislou kolem loděnic k moři, dá se dojet autobusem na ostrov Swibno a trajektem na druhý břeh, odtud dojít k uměle vykopanému ústí Wisly do Baltského moře.
Na návštěvu muzeí ale by to chtělo pobýt zde o něco déle.