Giant's Causeway aneb Obrův chodník z Irska do Skotska
Turistické cíle • Příroda • Skalní útvar
Giant's Causeway (česky Obrův chodník, či Obrovy schody, irsky Clochán an Aifir nebo Clochán na bhFómharach) je zvláštní geologický útvar v Severním Irsku, který se řadí mezi Kamenné varhany vzniklé díky sloupcovité odlučnosti bazaltů. V oblasti se nachází okolo 40 000 sloupců čediče, které vznikly jako výsledek dávné sopečné erupce. Nachází se v Hrabství Antrim v Severním Irsku přibližně jen 3 kilometry od města Bushmills. Památka byla v roce 1986 zařazena na Seznam světového dědictví v Evropě a o rok později jako národní přírodní rezervace. Sloupce čediče vytváří přirozené útesy vedoucí do moře, kde pokračují i pod jeho hladinou. Většina těchto sloupců je šestiboká, ale dají se mezi nimi pozorovat i čtyř, pěti, sedmi a osmiboké kusy. Nejvyšší odkrytý sloupec dosahuje délky 12 metrů a lávový příkrov zde dosahuje mocnosti 28 metrů.
K roku 2010 památku vlastní National Trust for Places of Historic Interest or Natural Beauty a řadí se mezi nejpopulárnější památky Severního Irska. Památka je přístupná po asfaltové silnici, která vede až k ní. Nicméně silnice je úzká a mohou po ní jezdit jen speciální autobusy či je možné ji dosáhnout pěšky. Za vstup na památku se nic neplatí (informace k roku 2010), ale zpoplatněné je parkoviště před ní.
Přibližně před 50 až 60 milióny let během období Paleogénu došlo v oblasti Antrimu k intenzivní sopečné činnosti z Velké praskliny, kdy vysoce pohyblivý roztavený bazalt intrudoval do vrstvy křídy, čímž vytvořil mocné lávové plató. Z pozorování je patrné, že v oblasti došlo ke trojici výlevů bazaltů formující spodní, střední a svrchní vrstvu bazaltů. Následně po erupci prostřední vrstvy došlo k rychlému ochlazení lávy, což vedlo ke kontrakcím. Zatímco kontrakce ve vertikálním směru zmenšily mocnost lávového proudu, horizontální kontrakce se mohly shromažďovat pouze pomocí prasklin skrze proud. Velikost sloupců je primárně definována rychlostí, jakou láva chladla po sopečné erupci. Síť extenzivních prasklin vytvořilo vzhled, který je dnes v lokalitě pozorovatelný jako odlučnost bazaltů. Vzniklý bazalt byl původně součástí sopečného plató nazývaného Thulean Plateau.
Lávový proud se táhne směrem do moře, kde dále pokračuje. Po vzniku sloupců se ujala hlavní role v jejich formování eroze spojená nyní s mořem. Díky tomu mají některé sloupce různorodé tvary a připomínají například obrovu botu (tzv. Giant's Boot), další jsou známé jako obrovy oči (Giant's Eyes), což jsou vlastně červené oblázky zvětralého sloupce čediče.
Nicméně dle pověsti vybudoval chodník Irský bojovník Fionn mac Cumhaill ve snaze dostat se do Skotska, kde by se mohl utkat se svým sokem Benandonnerem. Dále pak existuje několik verzí, co se mělo odehrát, ale nejvíce mne zaujala ta, že před cestou Fionn usnul a jeho manželka ho přikryla peřinou a převlékla za malé dítě, když se šel obr Benandonn podívat, kde je. Když spatřil spícího Fionna oblečeného jako dítě, bál se, že jeho otec bude větší než on a tak Benandonn ve strachu utekl nazpět do Skotska nechávajíc za sebou zničený most.