Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Z Osoblažska je to na kole do Glubczyc "coby kamenem dohodil." Tam jsme jeli z Rusína a zpět do Města Abrechtic.
Když jsem na stejném dopravním prostředku navštívila Glubczyce v létě 1978, museli jsme přes vyznačené hraniční přechody. Tehdy cesta vedla z Mikulovic přes Glucholazy, Prudnik a Glogóvek a vraceli jsme se přes Krnov. Tomu dnešní mladá generace skoro nevěří.
První zmínka o Glubczycích je z roku 1107. To byla tenkrát moravská vesnice nebo snad dřevěný hrad. Český král Přemysl Otakar II. potvrdil městská práva roku 1270. Po tatarských vpádech tady proběhla německá kolonizace a město se jmenovalo Lubschicze, později Leobschütz. Původní název se vrátil v květnu 1945.
Z nejzajímavějších památek stojí za zmínku náměstí Rynek s radnicí (článek) a barokním sousoším Neposkvrněného početí Panny Marie (článek). Dále v ulici Jana Pavla II. gotický kostel Narození Nejsvětější Panny Marie (článek), zachovalé městské hradby z 13. století.
V 19. století se město rozvíjelo díky textilnímu průmyslu a pivovarnictví. Nedaleko pivovaru se nachází rozsáhlý městský park. Ten vznikl zásluhou doktora Josefa Lauffera. Park je krásným odpočinkovým místem.
Do dnešních dnů se zachoval kostel františkánů s klášterem, který byl založený roku 1448 a přestavěný v barokním stylu v letech 1753-1770.
V Glubczycích žije kolem14 000 obyvatel a město stále roste do krásy, historické budovy se postupně rekonstruují.
Glubczyce bývaly v minulosti součástí našeho státu a nejen kvůli tomu rozhodně stojí za návštěvu.