Havířov – Labyrint
Turistické cíle • Odpočinkové místo
Prapůvodní labyrint stál na Krétě a jak víme z bájí, král Mínós v něm ukrýval netvora, který se narodil jeho ženě, když se spustila s býkem. Zdá se, že zoofilie byla ve starém Řecku dosti častá a ani se nad tím nikdo moc nepohoršoval. Když archeolog Evans zbytky paláce v Knósu objevil, okamžitě je ztotožnil s místem, které svou spletitostí bludiště rozhodně připomínají. Nakonec vždyť stavbu navrhl geniální stavitel Daidalos, za což byl odměněn uvězněním ve spletité stavbě (i se synem jak víme).
Označení labyrint snad pochází od řeckého slova sekera, jejíž vyobrazení se snad z náboženských tradic na Krétě často vyskytuje.
Labyrint nakonec nemusí být jen bludiště, ale cokoliv spletitého a záhadného. Úkolem pak bývá se z labyrintu dostat (nebo dojít do středu apod.). Bloudění ve spletitých chodbách pak vyvede návštěvníka z běžného chodu myšlenek.
Platí to samozřejmě o bludištích třírozměrných. V Havířově na východní straně centrálního náměstí Republiky, kde se rozpojuje ulice Dlouhá a Národní je k vidění labyrint, kde když návštěvník zabloudí, klidně může odejít. Je to labyrint jen dvourozměrný. Ve soustředných kruzích jej vymaloval místní občan Petr Litvák na kruhové ploše v parku. Labyrint má být návod na meditaci, návštěvník se soustředí na jednotlivé cestičky, které ho mají dovést do centra. No a když se netrefí, může se vrátit, případně proti pravidlům vše přejít.
Malované bludiště vzniklo v roce 2010, dnes jeho návštěvě zvou i dřevěné sochy, z jednoho ze zdejších sochařských sympozií.