Nedaleko města Horní Blatná, při cestě po červené turistické značce na Blatenský vrch, se v nadmořské výšce 990 až 1020 metrů nachází pozůstatek středověkého dobývání cínových rud v žulách v Krušných horách.
Vlčí jáma (Wolfspinge) je pozůstatkem dolu Wolfgang, který byl největším dolem v okolí Horní Blatné. Těžba zde probíhala hlavně v 16. století a pracovalo se tady až 35 m pod povrchem země. Stěny a stropy propletených dávno nepoužívaných šachet se propadly a vznikla tak až 200 metrů dlouhá, 25 metrů hluboká a 40 metrů široká proláklina. Balvany na dně zčásti zarostlé jámy, úzké trhliny, zbytky starých temných chodeb a divoká okolní krajina přidávají Vlčí jámě na tajemnosti.
Ledová jáma (Eispinge) je pozůstatkem dolu Jiří na žíle Kammergang. Těžba zde podle pramenů skončila v roce 1837. V nejhlubší části dosahuje jáma hloubky 15 metrů. Díky tomu a také úzkému tvaru zde tolik necirkuluje vzduch a vzniká tudíž specifické mikroklima. Po celý rok se tady udržují velmi nízké teploty a na samém dně propadliny leží tzv. jeskynní led. V poslední době je však ledu málo. V červenci roku 2004 došlo k téměř neuvěřitelnému příběhu. Skupina Němců z Klingenthalu odtud vybrala dvě tuny sněhu, aby jej mohla použít při soutěži ve stavbě sněhuláků. Zajímavější a účelnější využití našel sníh ze Sněžných jam v říjnu 1813, kdy posloužil k ošetření vojáků zraněných při bitvě národů u Lipska. Převoz volskými spřeženími tehdy trval šest dní. Aby led neroztál, byl pokryt pískem. Lékaři z Lipska využili led ze Sněžné Jámy ještě o sto let později, v roce 1913, kdy už jej převáželi autem, což trvalo pouhých osm hodin. V dobách, kdy nebyly chladničky, se led odtud také občas uplatnil i v Karlových Varech, kde si jej objednávaly hotely a cukrárny.
Ledová i Vlčí jáma jsou součásti přírodní památky Vlčí Jámy, která byla vyhlášena v roce 1975. Vstup je volný, neplatí se zde vstupné. Přístupná je po značené stezce, za špatného počasí je však potřeba dbát zvýšené opatrnosti.
*
Když už se člověk nachází v těchto místech, je také dobré vyšlápnout ještě o kousek výš a navštívit rozhlednu na Blatenském vrchu:
https://www.turistika.cz/mista/rozhledna-na-blatenskem-vrchu-zitina-vyhlidka
*
Další zajímavá místa v okolí:
- Dračí skála nad Perninkem:https://www.turistika.cz/mista/draci-skala-nad-obci-pernink
- zajímavý kamenný most nad Nejdkem:https://www.turistika.cz/mista/zajimavy-kamenny-most-pri-ceste-z-nejdku-na-rozhlednu-pajndl
- rozhledna Pajndl:https://www.turistika.cz/mista/rozhledna-pajndl-nad-mestem-nejdek
- naučná stezka nad Nejdkem:https://www.turistika.cz/mista/naucna-stezka-vysoka-pec-rudne
*
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/
Podobné příspěvky
Horní Blatná - Ledová jáma a Vlčí jámy
Ačkoli Vlčí jámy vypadají jako ryzí výtvory přírody, jedná se o pozůstatky lidské činnosti, a to přesněji dolování cínové rudy.
V nejhlubších průrvách bývají obvykle přes celé léto zbytky tzv. jeskynního ledu. Jedná se zvláště o 15m hlubokou šachtu, pozůstatek dolu Jiří.
Vlčí jámy jsou zase pozůstatkem dolu Wolfgang. Ten se, delší dobu nepoužívaný a opuštěný, propadl a vznikla jáma s příkrými stěnami o hloubce až 25m, šířce kolem 40m a délce až 200m. Dno jámy je nepřístupné, plné větších či menších úlomků skal a zarostlé bujnou vegetací.
Při vlhkém počasí je třeba dbát zvýšené opatrnosti!
K přírodní památce se dostanete po červené turistické značce z Horní Blatné nebo od rozhledny na Blatenském vrchu.
Poslední aktualizace: 5.3.2023
Nadmořská výška:
994 metrů nad mořem
Horní Blatná – Přírodní památka Vlčí jámy na mapě
Kvalita příspěvku:
11
turistů zde bylo a hodnotilo
4,64
Diskuse a komentáře k Horní Blatná – Přírodní památka Vlčí jámy
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!