Hornické muzeum a rozhledna na Landeku
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Hornické muzeum bylo zřízeno v roce 1987 rozhodnutím tehdejšího ministra paliv a energetiky v době, kdy důl ještě těžil. Pro veřejnost bylo otevřeno o téměř 6 let později, 4. prosince 1993 na svátek sv. Barbory, patronky horníků. Hornické muzeum je největším v České republice, ve spojení s Národní přírodní památkou vrchem Landek tvoří unikátní areál. Na Landeku poprvé na světě použil člověk černé uhlí pro udržování ohně, bylo to před 22 tisíci lety. V té době vznikla soška ženy, později nazvaná Landecká Venuše. Geologickým unikátem jsou výchozy uhelných slojí na povrch.
Bývalý důl Anselm, v jehož areálu je provozováno muzeum, byl prvním hlubinným dolem v ostravské části revíru. Uhlí se zde dobývalo nepřetržitě od roku 1782 nejdříve štolováním, později hlubinným dobýváním od roku 1835 až do roku 1991.
V současnosti je areál Hornického muzea rozdělen na muzejní část, sportovní a relaxační areál a klidovou zónu. Muzejní část je věnována prezentaci historie dobývání černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru, ve sportovně-relaxačním areálu se nachází centrum sportu a oddechu, klidová zóna slouží procházkám i cykloturistice. Na vrcholu kopce v blízkosti slovanského hradiska byla roku 1998 postavena rozhledna.