Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Hrad
Královský hrad Bezděz není třeba nijak zvlášť představovat, byl vybudován ve druhé polovině 13.století králem Přemyslem Otakarem II. na obranu obchodní cesty a proti rozpínavosti sousedních rodů Ronovců a Markvarticů, zajímavostí je že na rozdíl od jiných hradů té doby se zachoval v původním provedení, bez přístaveb a změn v jeho vzhledu, za zmínku též stojí, že zde věznili Přemyslova sedmiletého syna Václava a jeho matku Kunhůtu.
K hradu se dá dostat snad ze všech směrů pěšky po červené turistické značce v jednom směru od hradu Houska (10km), z druhého směru od Máchova Jezera (8km), po zelené ze Starých splavů (17km), a po modré z Plužné (12km), autobus a vlak jezdí přímo do obce Bezděz, pro motoristy jsou k dispozici dvě placená parkoviště
Hrad Bezděz
Tento nádherný gotický hrad naleznete v blízkosti stejnojmenné obce. Těsně v jeho blízkosti se nachází přírodní rezervace, která ukrývá mnoho zajímavých rostlin a živočichů.
Doprava
Z Housky vede červená turistická značka (tzv. Máchova cesta) přímo na Bezděz. Připravte se asi na 11,5 km.
Trocha historie
Hrad nechal postavit mezi lety 1265 – 1278 Přemysl Otakar II. k ochraně královského panství. Dokončení hradu se však nedočkal, protože padl v bitvě na Moravském poli. Bezděz se pak stal vězením pro jeho ženu Kunhutu a syna Václava, které věznil Ota Braniborský. Kunhutě se podařilo uprchnout a za Václava, budoucího krále, země zaplatila výkupné. Hrad byl za jeho vlády zastaven. Vykoupil ho až Karel IV., který zároveň zakázal nadále zastavovat královský majetek. Jeho rozhodnutí však nebylo respektováno a tak byl Bezděz po následující léta neustále zastavován. Nakonec byl hrad prodán a o pár let později poprvé dobit. Poničený Bezděz skončil v majetku Albrechta z Valdštejna. Ten na hrad povolal mnichy a nechal zde založit Klášter, ve kterém byla umístěna kopie vzácné sošky Panny Marie Monserratské. Pověsti o její zázračné moci se šířily obrovskou rychlostí a hrad se stal vyhledávaným poutním místem. Roku 1785 byl Klášter zrušen a hrad opuštěn.
Co je zde k vidění?
Cestu na hrad lemuje 15 opravených kapliček Křížové cesty ze 17. století. Před samotným vstupem do hradu se nachází nepřístupná 30 metrů vysoká Čertova věž a pamětní deska věnovaná K.H. Máchovi, který k Bezdězu neodmyslitelně patří. Další zvláštností je kaple ze 13. století, ve které byla uložena kopie Černé Madony montserratské. Dále zde stojí dva paláce – královský a purkrabský. Druhý jmenovaný sloužil za éry kláštera jako jídelna a kuchyň. V podkroví paláce byly umístěny cely mnichů. Purkrabský palác byl sídlem purkrabího, který spravoval hrad za královi nepřítomnosti.
Pokud dáváte přednost přírodě, jistě vás potěší nádherná rezervace o výměře bezmála 30 ha rozkládající se na vrcholech Velkého a Malého Bezdězu. Naleznout zde můžete chráněné druhy rostlin a živočichů (jako např. hvozdík sivý, lilie zlatohlavá či ostříže lesního a tesařík alpský).
Pověsti
K hradu se váže mnoho pověstí, mezi nejznámější a nejzajímavější patří ta o vzniku Velkého a Malého Bezdězu. Kopce prý vznikly díky sázce mezi čertem a hýřivým mlynářem. To zda skončí mladík v pekle, měla rozhodnout navršená hromada hlíny a kamení. Samozřejmě vyhrál mlynář, kterému k tomu dopomohla kouzelná zástěra od zakleté krásky.
Turistické informace
adresa: Národní památkový ústav, Správa státního hradu Bezděz, 471 61 Okna
telefon: +420 487 873 131
e-mail: bezdez@liberec.npu.cz
Otevírací dobaduben soboty, neděle a svátky 10:00 - 16:30
květen - září denně mimo pondělí 9:00 - 16:30
říjen soboty, neděle a svátky 9:00 - 15:30
S průvodcem trvá prohlídka 50 minut, samostatně je doba pobytu na hradě neomezena. Mimo otevírací dobu je prohlídka možná pouze po předchozí dohodě se správou objektu a za příplatek k základnímu vstupnému.
Vstupné:plné vstupné
60 Kč
snížené vstupné děti 6-15let, senioři nad 65let, studenti 15 – 26let, ZTP 40 Kč
rodinné vstupné 2 rodiče + tři děti do 15 let 160 Kč
volné vstupné zaměstnanci NPÚ a děti do 6 let v doprovodu rodičů zdarma
pes na vodítku s náhubkem 10 Kč