O hradě Roštejn jsem toho slyšela už mnoho, proto jsem se loni v létě na hrad vydala, abych vše viděla na vlastní oči. Ono, když Vám o tom někdo jen vypráví, tak to není ono, lepší je se sama přesvědčit. Hrad se mi moc líbil, tak Vám ho představím.
Něco o hradě -
Temný hrad Roštejn o kterém je první písemná zpráva datována roku 1303, se nachází v nadmořské výšce 677 m.n.m v romantických lesích u vsi Doupě. Tento pozdně gotický hrad prý nechal postavit sám ďábel, kterému za tuto službu upsal duši pán Telče.
Hrad má hodně co nabídnout, ať už uvnitř svými expozicemi, nebo různými kulturními akcemi. Osloví i lovce zajímavostí, nebo lovce duchů a záhad. Pro každého člověka má svojí nabídku.
Mimo prohlídek hradu a svateb najdeme na hradě Roštejn také různé druhy kulturních akcí. Mezi nejzajímavější patří vystoupení ochotnických divadel. Vystupují zde také různé skupiny rytířských spolků a na hradě se také pořádají folkové a pohádkové večery.
Další zajímavou expozicí je výstava Strašidel českých zemí ve které naleznete nejrůznější strašidla a to v životních velikostech, která jsou buď písemně doložená, nebo se pouze jejich existence a podoba dochovala ústní formou až dodnes. Mimo to hrad nabízí dvě trasy prohlídek, při kterých můžete navštívit biskupský sál, kapli zasvěcenou sv. Eustachovi nebo se můžete pokochat šikovností lidových řezbářů.
Po této prohlídce se můžete osvěžit ve výčepu a na lavičkách na nádvoří hradu. Také si na nádvoří můžete zakoupit suvenýry.
Pro ty co se chtějí pokochat krásným hradem má Roštejn také co nabídnout. Hlavním lákadlem by mohla být nově otevřená expozice černé kuchyně, která byla rekonstruována 16.5. 2009 po dlouhých 94 letech od velkého požáru hradu v roce 1915.
Nejenom legendy najdete na hradě Roštejn, ale také zde můžete mít krásnou svatbu, oslavu narozenin a další podobné akce. Pokud toužíte užít si svatbu na tajemném hradě, nebo si uspořádat poklidnou narozeninovou akci, je hrad Roštejn přesně pro Vás.
Historie -
Roštejn ( 673 m n. m.) - hrad vybudovaný ve 14. století, vstupní sedmiboká věž (výška 47 m od prahu vstupní brány) poskytuje mimořádný rozhled do
KRAJINY pod Javořicí. Palác, stojící na čertových peřinách, byl v renesanční době přestavěn v lovecké sídlo. Ve výstavních prostorách hradu jsou prezentována lidová řemesla, lovecké zbraně i trofeje. Hrad stojí v centru přírodní rezervace Roštýnská obora - největšího komplexu bukového lesa na Vysočině.
Pozdně gotický hrad, který se zvedá na skalnatém vrchu v romantických lesích u vsi Doupě.
V roce 1915 hrad vyhořel. Zásadní opravy začaly až v roce 1958. Hrad byl pro veřejnost otevřen v roce 1969. Dnes jsou zde vystaveny sbírky z fondu Muzea Vysočiny Jihlava.
Hrad vybudovali na skalnatém ostrohu v Jihlavských vrších 2. čtvrtině 14. stol. páni z Hradce. V roce 1423 dobyli předhradí hospodářskými budovami husité, hradu se však nezmocnili. V polovině 16. stol. nechal Zachariáš z Hradce hrad přestavět na renesanční lovecké sídlo a kolem něho založil rozsáhlou oboru.
Co na hradě uvidíte -
obrazárny, 700 erbů, sbírka lidové moravské keramiky, cínové předměty, ukázky lidových řezbářů, sedmimetrový betlém, nástěnná freska - kůň ve skoku, biskupské atributy, výstava - Strašidla českých zemí, renesanční kaple, lovecké zbraně, trofeje zvěře i obrazy s loveckými motivy.
V původně obytných prostorách jsou nevelké expozice porcelánu a cínu, výrobky ze dřeva, lovecké zbraně a doplňky, prostý dobový nábytek a expozice kamenictví. K zajímavostem hradu patří erbovní sál s renesančními nástěnnými malbami erbů ze 17. století, botanický sál s malbami rostlin ze začátku 19. století a rozměrný dřevěný betlém. Betlém se mi asi líbil ze všeho nejvíc.
Na nádvoří hradu se každoročně koná historický Hodokvas
V hradních interiérech je v současné době umístěna stálá expozice, která dokumentuje nejen samotnou historii hradu. Soubory sbírkových předmětů také dokládají způsob života a řemeslný um našich předků v této oblasti Vysočiny.
Zajímavosti Roštejna -
Dominantou je sedmiboká gotická věž vysoká 45m s dohledností až několik desítek km.
K hradu se váže několik pověstí z nichž nejznámější je o stavbě hradu s výpomocí čerta.
Expozice etnografie se 7 m dlouhým třešťským betlémem zhotoveným z přírodních materiálů, obrazárna, expozice kamenictví na Jihlavsku a lovectví
Okolí Roštejna -
Roštýnská obora
státní přírodní rezervace vyhlášená v r.1977. V blízkém okolí hradu chrání na rozloze 31,9 ha jednu z největších bučin Českomoravské vysočiny, kromě mohutných stromů (buky, jasany, javory,jilmy, lípy) zde rostou dnes již vzácné rostlinné druhy a žije řada chráněných živočichů.
Míchova skála
velmi zajímavý žulový útvar 15m vysoký s dalekým výhledem, v roce 1829 zde byl údajně zastřelen poslední vlk Jihlavských vrchů.
Král Javořice
mohutný smrk, pravděpodobně největší v javořických lesích, nachází se u lesní cesty cca 800 m JZ od Světelské chaty
Javořice
s nejvyšším bodem Českomoravské vysočiny (837 m n.m.), na vrcholovém plató je pro veřejnost nepřístupný televizní vysílač dosahující do nadmořské výše téměř 1000 m, výhled z vrcholu pouze severním směrem, okolní příroda již připomíná horský les
Studánka Páně
cca 200 m pod vrcholem Javořice je u lesní silničky opravená kamenná studánka s vydatným zdrojem pitné vody k občerstvení
Hrad Štamberk
zřícenina hradu ze 13. stol., v členitém skalnatém terénu s výhledem do
KRAJINY Hrad Janštejn
malé zbytky hradu ze 14. stol.
Velký a Malý pařezitý rybník
rybníky vhodné ke koupání v nádherném prostředí, u západní části Velkého pařezitého přírodní rezervace chránící rašelinné porosty
Telč
městská památková rezervace zapsaná v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, přístupný zámek, pobočka Muzea Vysočiny,
Galerie Jana Zrzavého a turistická rozhledna
Třešť
velké sluneční hodiny, zámek s účelovým využitím (hotel), židovský hřbitov
Autor - jessynka