Hrádek Jenčov či Jinčov
Turistické cíle • Památky a muzea • Hrádek
Uprostřed Křivoklátských lesů se ukrývá snad nejmenší královský hrad na našem území, spíše hrádek. Stojí v místech které není turisticky tolik frekventované, ale to neznamená, že nestojí za návštěvu.
Romantická poloha hrádku na skalnatém ostrohu v údolí Vůznice je dostatečným důvodem k jeho návštěvě. Zvláště také proto, že se o tuto památku stará parta nadšenců z blízkého i dalekého okolí. Hrádek leží uprostřed Národní přírodní rezervace Vůznice, která se pyšní zachovalými společenstvími původního druhového složení lesů.
O době a zakladateli hradu toho mnoho nevíme. Není znám také původ jeho jména, a proto je uváděn také pod jménem Jenčov či Jinčov. Jisté je snad jen to, že stojí na území českých panovníků, kousek od známějšího Křivoklátu. Jeho poloha a rozměry vedou tedy k domněnce, že šlo o lovecký hrádek. Zakladatelem byl snad Václav I., někdy v polovině 13. století, který miloval potulky hlubokým lesem a vášnivě lovil, možná to byl jeho syn Přemysl Otakar II, který se zasloužil o založení Nižbora, kdo ví?
A tak ještě něco o dispozici hrádku. Byl to neveliký hrad a podle zbytků kamenných zdí měl dvě části. Obdélníkové stavení a čtyřbokou věž, postavenou výše a oddělenou od obytné budovy. Vcházelo se do ní nepochybně z prvního patra po dřevěném můstku. Věž zanikla požárem. Dosud zachovalé kamenné zdi mají stopy po rovných stropech. V přízemí obytné budovy jsou dodnes zřetelné dvě místnosti, z nichž jedna má ještě v boční stěně klenuté okno. Celá budova hradu byla přibližně 17 m dlouhá a 9 m široká. Vchod do ní byl z jihovýchodní strany mezi obytnou budovou a věží.
Tak si udělejte čas a navštivte toto romantické místo.
Příjezd z Prahy po silnici č. 6 směrem na Karlovy Vary, za Jenčí odbočit na silnici 201 přes Unhošť směr Křivoklát, v Bělči odbočit vlevo k myslivně Skalka. Odtud pěšky po červené značce je to ke hradu cca 1 200 m.
Pokud pojedete vlakem, je cesta na hrad ze stanice Zbečno po červené turistické značce 6 km.