Loading...
Tento pěkný novorománský objekt z roku 1864 v maursko-byzantském slohu vznikl dle projektu rakouského architekta Franze Machera. Byl vystavěn nad půlválcovou baštou, která byla součásti původních městských hradeb. Před „novostavbou“ se na okraji návrší, na němž se rozkládá historické městské jádro, vypínala stará dřevěná synagoga ze třicátých let devatenáctého století.
Z nové synagogy byl roku 1939 odstraněn hebrejský nápis a o rok později v ní byly bohoslužby zakázány. Dva roky před koncem druhé světové války byla budova zrekonstruována pro potřeby městského muzea. Další velké opravy se dočkala až po „sametu“, roku 1995. V současnosti už její interiér neslouží svému původnímu účelu. I když je stále majetkem Církve československé husitské, je využívána muzeem a slouží jako galerie pro pořádání výstav českého a slovenského výtvarného umění. Pořádají se v ní rovněž koncerty vokální a instrumentální hudby.
Dnes je i okolí synagogy hezky upraveno. Přístupna je klenutým průchodem z Janáčkovy ulice, na návrší nás zaujmou pozůstatky městských hradeb a samozřejmě hlavně to vysoké a romantické průčelí židovské sakrální stavby. Navíc je odsud dolů na nábřeží Veličky ozdobené velkou vrbou a na okolní zástavbu Čechovy ulice moc hezký pohled. Pokud k říčce sestoupíme po tzv. Židovských schodech, které byly rovněž vzorně zrekonstruovány, naskytne se nám od ní pohled nejen na čelní dominantní štít synagogy, ale i na blízkou líbivou siluetu renesančního hranického zámku, vzniklého přestavbou starého hradu.