Loading...

Island (2): Jih (laguna s plovoucími krami Jökulsárlón, horská oblast Skaftafell, mys Dyrhólaey, vodopády Skógafoss a Seljalandsfoss, termální oblast Hveragerði)

Turistické cíle Zajímavost

Island (2): Jih (Jökulsárlón, Skaftafell, Dyrhólaey, Skógafoss, Seljalandsfoss, Hveragerði) (07/2017)

Krajina je na jihu Islandu krásná, fotogenická, rozmanitá, zeleno-bílo-černá. Pobřežní útesy s vodopády, které dnes již ustopily dále od oceánu, jsou brčálově zelené. Hory s bílými plochami ledovců v jižní části Národního parku Vatnajökull zase připomínají Alpy, a vše dotvářejí pustá lávová pole a černé pláže z hornin sopečného původu. Klima je zde nejdeštivější a největrnější na Islandu. Proto, jakmile bude předpověď počasí příznivá, neváhejte změnit i případné plány a jeďte na jih. Nám se to takto vyplatilo.

Pokud potřebujete nakoupit zásoby nebo benzín, zastavte se v největším sídle oblasti - městě Selfoss, kde je veškeré zázemí. Až po lagunu Jökulsárlón (dál jsme nejeli) již na větší město nenarazíte. Naopak, místy se projíždí dlouhé kilometry pustou šedočernou krajinou po silnici vybudované v obrovských lávových polích.

Všechna níže popsaná místa (seřazena od východu k západu) jsou přístupná po okružní asfaltové silnici č. 1, tedy všem zájemcům s jakýmkoliv typem auta. Jsou tedy i hojně navštěvována.

Jökulsárlón – je laguna s plovoucími ledovými krami. Leží na jižním pobřeží Islandu pod ledovcem Breiðamerkurjökull, který je součástí Národního parku Vatnajökull. Z ledovce se odtrhávají ledové kry, které se sesunují na vodní plochu laguny a úzkým průlivem dále pokračují do oceánu. Podívaná je to jako někde v Arktidě. Důvodem proč se to tak děje je fakt, že voda, která do laguny proudí z oceánu, je teplejší než ledovcová voda v laguně, a způsobuje odtávání ledovce a odtrhávání ker. Za slunečného počasí se kry modravě třpytí, krásné. Černé pruhy uvnitř ker, to je popel usazený ze sopečné aktivity v minulosti.

Turistů je tu hodně, zastavují zde všechny zájezdové autobusy vezoucí turisty po "jedničce" kolem ostrova. Je možné zaplatit si výlet obojživelným člunem mezi plovoucí kry. V laguně žijí tuleni - druh tuleň obecný (lat. Phoca vitulina, angl. Harbour seal), které při trošce štěstí můžete zahlédnout. Hned vedle parkoviště je na zemi v trávě hnízdiště ptáků. Mladé tu měli v této době jak bojovní rybáci, tak husy bernešky. Mapa Jökulsárlón

Skaftafell – dříve samostatný národní park, dnes je součástí obrovského Národního parku Vatnajökull. Nádherná horská krajina s ledovci, skalami, horskými loukami, vodopády. Trochu netypický Island, protože většina turistů si pod pojmem "hory na Islandu" představuje spíše barevná ryolitová pohoří v centrální části země. V parku jsou značené turistické trasy (dřevěné označníky s popisem směrů), část cest je zpevněná. Ve výchozích místech jsou instalovány tabule s mapami jak celé oblasti, tak jednotlivých tras s uvedením jejich délky a obtížnosti.

My jsme šli trasu přibližně 8 km dlouhou (asi na půl dne) označenou jako "S6 - Svatifoss a Sjónarnípa", tj. z kempu k vodopádu Svartifoss a dále k vyhlídce Sjónarnípa na ledovec Skaftafellsjökull - jeden z výběžků ledovce Vatnajökull. Stoupání 400 m výškových. Lidí nebylo navzdory překrásnému počasí moc - Japonci obvykle nechodí na túry.

Výhled na ledovec byl opravdu fantastický. Z výšky byly také dobře vidět ploché pustiny mezi ledovcem a oceánem, rozsáhlé plochy z černého kamení, kde není nic. Ty vznikly po erupcích sopky pod ledovcem a následným rozvodněním řek, které zanesly území naplaveninami (bahnotoky). Poslední taková událost se v místě stala v roce 1994.

Vodopád Svartifoss (Černý vodopád) padá do hloubky 12 m v čedičových osmibokých sloupech, podle nich byl také pojmenován. V dolní části parku se zachoval původní březový les z nízkých pokroucených stromů. Podle údajů na informačních tabulích by zde měla žít polární liška. Na horské louce kvetlo mnoho zakrslých květin, například planě rostoucí orchidej Platanthera hyperborea (vemeník) – v Evropě se vyskytuje pouze na Islandu, a mnoho dalších.

Přímo u parku je velký kemp Skaftafell, který byl jeden z nejkvalitnějších (z těch, co jsme na Islandu viděli). Velké travnaté plochy pro karavany a stany, cena 1 750 ISK na osobu a noc, sprchy za poplatek 500 ISK – teplá voda na 5 min., velké parkoviště, bufet, suvenýry, otevřeno od 1.5. do 30.9. Kemp nebyl nijak přecpaný, v noci zde bylo chladněji – přece jen, spíte pod ledovcem.

Mapa oblasti Skaftafell na mapy.cz: Skaftafell (mapy.cz/turisticka)

Systrafoss (Sesterský vodopád) – vodopád na jižním pobřeží ve vesnici Kirkjubæjarklaustur, je napájen horským jezerem Systravatn. Dostanete se sem po krátké odbočce ze silnice č. 1 na č. 205. Směrovky upozorňující na vodopád u hlavní silnice nejsou. Voda tu nepadá přímo dolů, ale teče po skalách ve dvou proudech, čímž se tento vodopád odlišuje od ostatních v oblasti. Jméno dostal podle kláštera zbožných sester, který tady stál ve středověku. Bohužel navečer byl již vodopád ve stínu a tak foto není nijak zdařilé. Mapa Systrafoss

Reynisfjara - je dlouhá pláž z černého písku na jižním pobřeží nedaleko města Vík. K pláži vede odbočka ze silnice č. 1 směrem k moři po silnici č. 215 (ukazatel Reynishverfi). Přímo na pláži se nachází jeskyně Hálsanefshellir z čedičových sloupů. Na okolních skalách sídlí kolonie ptáků, mezi nimi i papuchalci. V moři jsou zajímavé, forogenické čedičové skály. Lokalita dostala svůj název podle prvního osadníka, který zde založil farmu a jmenoval se Reyni. Mapa pláž Reynisfjara

Dyrhólaey - je skalnatý poloostrov na jihu Islandu, který se vypíná nad pláží Reynisfjara. Byl vyhlášen přírodní rezervací. Příjezd je z hlavní silnice č. 1 odbočkou po silnici č. 218. Až nahoru na útes pak vede prašná silnice trochu horší kvality, ale za sucha sjízdná pro všechna auta. Na mysu je maják. Z útesů jsou krásné výhledy a sídlí zde kolonie ptáků. Pod útesem je možné vidět z fotografií známou skalní čedičovou bránu v moři.

Skógafoss - krásný vodopád na jihu Islandu na řece Skóga u osady Skógar přímo u silnice č. 1. Má širokou rovnou hranu (25 m dlouhou), přes kterou se voda řítí z výšky 60 m, což je opravdu efektní. U vodopádu začíná (nebo končí) značený atraktivní 25 km dlouhý trek přes hory mezi ledovci s názvem Fimmvörðuháls, který končí v Þórsmörk. Dále vede stezka až do Landmannalaugar, ale to už je celkově 80 km.

Přímo u vodopádu je kemp Skógafoss, který nepůsobil příliš dobrým dojmem. Jeho skromné sociálky využívaly také stovky návštěvníků vodopádu, kteří zde nebyli ubytováni, takže stála řada před WC. Mapa vodopád Skógafoss

Seljalandsfoss (Vodopád Prodané země) – známý jako "průchozí" vodopád, je možné projít po stezce za vodopádem. Řeka Seljalandsá zde padá z výšky 65 m. My jsme měli štěstí na večerní slunce, které vodopád krásně osvětlovalo, a také se díky rozptýleným kapkám vody tvořila efektní duha. Po stezce za vodopád jsme nešli, bylo dost zima a lidé, kteří po kluzké cestičce prošli, se vraceli úplně mokří. Někteří měli pláštěnky. Mapa vodopád Seljalandsfoss

U vodopádu je parkoviště, prodej suvenýrů, občerstvení a WC. Dál za vodopádem cca 500 m je kemp Hamragarðar s celkem slušnými sociálkami a společnou kuchyňkou, kde se dá i omezeně posedět v teple. Ceny: 1 875 ISK/noc/osoba, sprcha na mince 3 x 100 ISK/3 min. teplé vody.

Hveragerði – je městečko v geotermální oblasti, teplé prameny prýští jak přímo ve městě (oploceno, platí se vstup), tak za městem v horách. Z okolní krajiny stoupají dýmové sloupce a v horách teče potok s teplou vodou.

Značená stezka do geotermální oblasti v horách začíná 4 km severozápadně od centra města, je zde parkoviště, bufet, WC. Od parkoviště se projde po mostku a přes farmu s ovcemi (byla tady nějaká nesmyslná cedule "zákaz vstupu na farmu", ale všichni tudy chodili, jinudy ani jít nešlo). Po cestě je několik bublajících a kouřících pramenů a krásný zpětný pohled do krajiny.

Po asi 3 km chůze do kopce dorazíte k aktivní geotermální oblasti, kde jsou horké prameny a termální potok, ve kterém se dá koupat. Jsou tu dřevěné zástěny na převlečení. Žádný vstup se nevybírá. Bohužel návštěvníci zde také zanechávají binec, použité ručníky z hotelů apod., který asi nikdo neuklízí. Z místa se dá pokračovat po značených stezkách dále do hor.

Mapa oblasti Hveragerði na mapy.cz: Hveragerði (mapy.cz/turisticka)

Mapa všech námi navštívených míst a kempů: Mapa navštívených míst Island 2017

Text: Alexandra Prejdová
Fotografie: Jan Prejda

Všechny články z naší cesty po Islandu v červenci 2017:

Poslední aktualizace: 14.12.2022
Nadmořská výška:
18 metrů nad mořem
Island (2): Jih (laguna s plovoucími krami Jökulsárlón, horská oblast Skaftafell, mys Dyrhólaey, vodopády Skógafoss a Seljalandsfoss, termální oblast Hveragerði) na mapě
fotka uživatele alexandra66
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
sdílet na facebooku poslat emailem
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Island (2): Jih (laguna s plovoucími krami Jökulsárlón, horská oblast Skaftafell, mys Dyrhólaey, vodopády Skógafoss a Seljalandsfoss, termální oblast Hveragerði)

Ledovcové jezero Jökulsárlón
Ledovcové jezero Jökulsárlón
Jezero
hodnoceni 10/10
Ledovcové jezero Jökulsárlón je…
4.6km
více »
Ledovcová laguna Fjallsárlón
Ledovcová laguna Fjallsárlón
Jezero
hodnoceni 10/10
Laguna se nachází v jižním Islandu poblíž známější větší laguny J…
5km
více »
Island - Jökulsárlón - ledovcová laguna
Island - Jökulsárlón - ledovcová laguna
Jezero
hodnoceni 10/10
V podvečer čtvrtého dne na Islandu se zastavujeme na…
5.2km
více »
Island - plavba po ledovcové laguně Jökulsárlón v národním parku Vatnajökull
Island - plavba po ledovcové laguně Jökulsárlón v národním parku Vatnajökull
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Jsme s cestovkou na dovolené na Islandu a tento zážitek si prý nesmíme…
5.2km
více »
Island pod stanem (7) - vodopád Svartifoss a jezero Jökursárlón
Island pod stanem (7) - vodopád Svartifoss a jezero Jökursárlón
Cestopisy
13.6. úterýPo budíčku v již tradičních 7h snídáme s Péťou ještě ve…
5.2km
více »
zavřít reklamu