Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Hřbitov
Židovský hřbitov se nalézá na samém konci Ivanovic, v těsném sousedství benzínky. Donedávna jej před zraky projíždějících a tankujících řidičů chránila bujně rostoucí zeleň.
Náhrobky, většinou zatím povalené, jsou Prosté a málo zdobené. Jen několik nejstarších je zdobeno barokními motivy. Nejstarší dochovaný náhrobek pochází z roku 1805, ale historie hřbitova pravděpodobně sahá až do 16-17 století, tedy období, kdy zde vznikla židovská obec.
V současné době probíhá oprava hřbitova, povalené pomníky se postupně staví a také se prořezávají nebo kácí stromy a keře.
Ivanovice na Hané mají na svém území kromě jiných památek také židovský hřbitov, jenž se nachází na východním okraji obce u benzinové pumpy. Hřbitov je majetkem náboženské obce v Brně.
Tento hřbitov byl založen mezi 16. až 17. stoletím a má rozlohu 3852 m2. Jsou zde pochováni Židé z Ivanovic na Hané a 22 okolních obcí. Za druhé světové války byl poškozen nacisty a lepšího osudu se nedočkal ani po válce.
Hřbitov o velikosti přibližně 3.766 m2 je dnes volně přístupný, ohrazen pouze z části pletivem. Na ploše, která je dodnes částečně terénně rozdělena bývalým mlýnským náhonem se nachází přibližně 50 náhrobků v různém stádiu zachovalosti.
Nejstarší náhrobek pochází z roku 1805. Náhrobky s německými, hebrejskými i českými nápisy a znaky jednotlivých židovských kmenů s několika Kamínky a střídmou květinovou výzdobou svědčily o úctě pozůstalých. Byl tu i hrob prarodičů olomouckého arcibiskupa Theodora Kohna, který nezapíral své židovské předky a ivanovický hřbitov několikrát navštívil.
Konec ivanovických Židů přinesla nacistická okupace a holocaust. Ve vyhlazovacích táborech skončilo čtyřiačtyřicet Židů z Ivanovic, vrátila se jediná žena.
http://vyskovsky.denik.cz/publicistika/vzpominka-na-zidovske-obyvatele-ivanovic20090313.html